Ako som sa ocitol medzi modulármi.


V dňoch 6.6.2012-10.6.2012 sa v Kokave nad Rimavicou konalo „Prevádzkové stretnutie modulov TT-Kokava 2012“. Usporiadatelia stretnutia boli KŽM Kokava, Klub Railnet Bratislava, MK Košice a Klub Zabadov. Už samotné mená týchto klubov hovoria za všetko, tak som sa tohoto stretnutia zúčastnil ako hosť. Mojím hostiteľom bol Igi z MK Košice a tiež redaktor Vlaky.net. Na stretnutie som dorazil vo štvrtok 7.6.2012 vo večerných hodinách. Bolo tesne po večery a prebiehalo dolaďovanie jednotlivých modulov a skúšobné jazdy s modelmi. Pri vstupe do telocvični miestnej základnej školy sa mi naskytol pohťad na zoradené moduly. Bolo ich na celú plochu talocvični. Hneď sa ma Igi ujal a predstavil mi jednotlivé moduly.Zasvetil ma aj do tajov digitálneho ovládania modelovej železnice. Kým sme skončili s podrobnou prehliadkou všetkých modulov, už sa začali aj voľné jazdy, ktoré mali za úlohu preveriť funkčnosť celej trati a jednotlivých staníc, vlečiek a skrytých staníc. Samozrejme som všetko dokumentoval mojim fotoaparátom a kamerou. V tento deň som zachytil len jazdu „Okuliarnika“ 478.3 ČSD v súprave rýchlikových vozňov. Po chvíli jazdenia sa rozhodli za „Okuliarnika“ zapriahnuť 15 rýchlikových vožňov. Bola to pekne dlhá vlaková súprava. „Okuliarnik“ si počínal statočne a ani sa veľmi nezahrial pri ťahaní takejto váhy. Ďalšou pre mňa veľkou zaujímavosťou bola jazda „Zamračenej“ T 478.1 so zvukom v polomáčanej farbe. Prakticky je to tá istá lokomotíva, ako vlastmím aj ja, ale je v digitálnom prevedení so zvukom. Bolo uchu lahodiace počúvať, ako si pradie motor „Zamračenej“ pri jazdení. Tak isto bolo zaujímavé jej štartovanie motora, preraďovanie rýchlostných stupňov, pískavý zvuk turba pri zaťaženej jazde, jej húkane a nakoniec ma úplne dorazili zvuky bŕzd pri jej brzdení. Proste zvukový dekodér bol namakaná tak, že až. Zvuky boli úplne reálne. Ani som sa nenazdal a bola polnoc a to bol čas aby som prvú návštevu ukončil a pobral sa domov.
Na druhý deň v piatok 8.6.2012 som znovu prišiel na stretnutie a tešil som sa na stretnutie s modelárom Rajijom z Bratislavy, ktorý mi doniesom model lokomotívy T 478.1 „Zamračená“ od MTB. Samozrejme v analógovom prevedení. Je to tiež zanietený modelár, tak sme sa mali o čom porozprávať. Poradil mi veľa nových vecí, hlavne čo sa týka výroby vlastných modelov lokomotív a vagónov. Spoločne sme pri tom sledovali jazdenie podľa grafikónu. Pozoroval som pohyb jednotlivých vlakových súprav, motorových vlakov, prácu pri posune v staniciach a tak isto na vlečkách a v neposlednom rade striedanie vlakov v skrytých staniciach. Jazdilo sa presne podľa modelového času a podľa jezdného poriadku, tak ako na ozajstných koľajniciach. Dokonca som si aj ja na vlastnej koži vyskúšal ovládanie vlakovej súpravy v digitále. Pošťastilo sa mi jazdiť práve so spomínanou ozvučenou „Zamračenou“. Jej jazda bola veľmi pokojná a celkovo digitálne ovládanie je veľmi presné. Kochal som sa jazdou cez jednotlivé moduly a započúval sa do reálneho znuku motora lokomotívy. Tak isto som pri tomto jazdení zaregistroval zvuk parnej lokomotívy a aj zvuky iných vlakov. Ani neviem ako a znovu bola polnoc. Vedel som, že som tu posledný raz, tak sme si so skupinkov modelárov dopriali ešte malé posedenie pri jednom, alebo dvoch pivečkách, ja samozrejme nealko, nakoľko som bol na Kokave autom.
Ak mám vysloviť svoj názor na toto stretnutie, tak musím vyjadriť veľkú spokojnosť. Videl som toho veľa a veľa som sa aj nového dozvedel. Stretol som sa s kopou nových ľudí s rovnakým Hobby, ako mám ja. Preto by som aj touto formou chcel poďakovať Igimu za pozvanie na toto stretnutie. Organizátorom sa táto akcia perfektne vydarila a patrí im môj obdiv a poďakovanie, že som sa toho mohol zúčastniť a dokonca si zajazdiť na šírej trati s digitálnym ovládaním. Som presvedčený, že sa určite zúčastním aj iných stretnutí a tento rok sa teším na stretnutie modulárov v Košiciach.

Previous

6 odpovedí na “Ako som sa ocitol medzi modulármi.”

  1. dedo63: To čo tam bolo naozaj sa nedá zachytiť fotoaparátom. Dúfam, že moje obdivovanie krajiny sa aj prejaví aj na mojom novom koľajisku. Tie moduly boli naozaj vymakané a detailne vypracované. Sú to proste machri.

  2. Pekne zdokumentované moduly, aj keď na fotkách tiahnúcich trochu do žltkasta sa celkom nedá zachytiť celková atmosféra. Treba tam jednoducho byť a ja som rád, že si nás prišiel osobne navštíviť. Verím, že stretko bolo zdrojom cenných informácií, ktoré ti pomôžu pri budovaní koľajiska a stavbe modelov. 🙂

  3. Igi: Príjemne ma prekvapila návšteva mojich stránok, modelárom tvojho kalibru. Až sa mi roztriasli kolená :-). Na stretnutie som sa tešil a ďakujem ti za pozvanie. Spoznal som nových ľudí a tiež som tam toho veľa videl. Bolo to pre mňa poučné a inšpiratívne. Dúfam, že naše stretnutia budú aj naďalej pokračovať. Apropó farba fotiek sa zlepší, len ak si kúpim lepší foťák, čo už bude zanedlho, mám to v pláne. Detaily si žiadajú lepšiu foto-techniku.

Pridaj komentár