Dnes je 23.11.2012 a mne sa nezdržateľne blíži začiatok modelárskej sezóny 2012/2013. Na malé zohriatie a rozbeh do novej sezóny som sa rohodol pre úpravu krytého dvojosého vagóniku Z v správe „ČSD“. Vagónik je štandradným vagónikom produkcie BTTB. Jeho jazdné vlastnosti na umelých dvojkoliach s klasickým očkovým spriahlom na strunku su dosť slabé. Preto som pristúpil k úprave jeho podvozku. Predzásobil som sa overenými modelárskymi doplnkami na zlepšenie jazdných vlastností vagónikov z produkcie BTTB / ZEUKE. Jedná sa o mosadzné púzdra PEHO na hrotové uloženie kovových dvojkolí TILLIG a kinematík pre inštaláciu spriahla TILLIG. V obrazovej prílihe si môžete pozrieť celý postup prác. Celá úprava trvala približne 3 hodiny a myslím, že to zvládne aj začiatočník, keď som to zvládol aj ja. 🙂
Jazdné vlastnosti takto upravenej ZETKy sa zmenili na nepoznanie. Vrele doporočujem každému, kto vlastní vagóniky starej produkcie.
Ako som vytuningoval „ZETKU“
Úpravy sa budú týkať podvozkových častí. Je vidieť klasické plastové dvojkolia a očkové spriahla na strunku.
ZETKA po rozobratí. Oddelil som skriňu od podvozku, demontoval umelé dvojkolia a spriahla na strunku.
No a toto je malý zázrak! Mosadzné púdra PEHO zabezpečia ľahký chod celého vagónika s čo najmenším valivým odporom v hrotovom uložení dvojkolia.
Na ľavej strane htorové uloženie po navrtaní pre púzdro PEHO a na pravej strane štandartné uloženie.
Podvozok ZETKy po vlepení mosadzných púzdier. Vlepil som ich lepidlom na plastikové stavebnice PIKO fix. Ale postačí aj obyčajný sekunďák.
Hneď potom som sa vrhol na pilovanie plochy pre vlepenie kinematík PEHO. Tieto kinematiky nie sú skladačky, ale kupujú sa ako hotové kusy, čo ja považujem za výhodu. Je pravdou, že ich cena je vyššia, ako u skladačiek. Je vidieť ako som vybrúsil miesto pre jednu kinematiku.
Po zaschnutí kinematík, som opatrne vložil do propravených mosadzných púzdier kovové dvojkolia TILLIG. Ich matná patina ma berie. Vyzerajú famózne. 🙂
Po dokončení prác na podvozku som nalepil späť skriňu a tým vagónik skompletoval. Kinematiky som osadil spriahlami TILLIG, ako sú všetky moje vagóniky.
Jazdné vlastnosti takto vytuningovanej ZETKy sa zmenili na nepoznanie. Jej zotrvačnosť ma ohúrila a už teraz sa teším, ako sa bude na koľajisku preháňať súprava týchto klasických vagónikov „ČSD“.
Po Igiho pripomenutí v komentári, som vylepšenú ZETKu zapojil do súpravy s vagónikmi osadenými tak isto kinematikami PEHO. Pripomínam, že tie vagóniky som neupravoval ja, ale som ich už také kúpil na burze.
V detaile je vidieť, že nárazníky sú od seba vzdialené asi tak na 2-3 mm, čo je dostatočná vzdialenosť na bezproblémové prechádzanie aj ostrejšími zákrutami na koľajisku.
… a tak isto je to aj na druhom konci vagónika. Igi, ďakujem za dôležitú pripomienku a som rád, že mi aj naďalej radíš, čo a ako.
Postupne som upravoval ďalšie a ďalšie ZETKy, až som ich upravil 13 ks. Teraz tvoria pekne dlhú súpravu na mojom koľajisku.
A došlo k „najhoršiemu“ PATINÁÁÁ !!!! Na internete som o tom dočítal strašne veľa, ale je rozdiel čítať a skúsiť to. Na patinovanie som použil olejové farby. Prvý krok je poriadne namiešanou olejovkou, farby špiny (čierna so žltou a hnedou) som napatlal na celú kasničku vagónika. Podvozky som napatlal farbou hrdze. Vyzerá to strašne, ale počkajme si na výsledok. Som tak isto zvedavý ako aj Vy.
Po dôkladnom a zdĺhavom utieraní napatlanej kasničky som dosiahol tento výsledok. „Špina“ zostala len v priehlbinách a znázorňuje silné zašpinenie. No jedná sa o poriadne starý vagón.
Následne som strechu potrel olejovkou farby hrdze. Ale je potrebné ťahať štetcom v smere, ako by zo strechy tá hrdza stekala. Potom vytrieť handričkou, aby ostal po olejovke len povlak.
Nakoniec prišiel rad na práškový patinátor. Je vlastnej výroby. Na šmirgli (1200) som nastrúhal na prach obyčajnú bielu školskú kriedu. A týmto „bielym práškom“ pomocou suchého štetca som to poprášil v miestach, kde by sa usádzaj nános po nakladaní vriec s múkou, cementu, vápna atď… Proste prevádzkové zašpinenie. Chvíľku som počkal aby sa krieda vsiakla do olejovky a potom som to jednobucho ofúkol.
Pri porovnaní s nepatinovanými vagónikmi je rozdiel zreteľný. No a tu je na každom, či sa do patiny pustí, alebo nie. Ja som z mojím prvým výsledkom vcelku spokojný, aj keď viem, že časom sa aj v tejto oblasti ešte zlepším. Tiež ešte myslím, že časom tie farby trochu vyblednú a tiež svoje urobí aj prach, ktorý je nám modelárom takým nepriateľom. Pri patine rátam s jeho „službami“. 🙂
Pri pohľade na celú súpravu z ďalej, je zreteľné, ktorý vagónik prešiel už „celotuningom“. Teraz ma čaká patinovanie celej súpravy.
Postupne som „zafúľal“ všetky upravené ZETKy v súprave. Ponúkam Vám niekoľko detailných záberov na rôzne „zašpinené“ vagóny.
Niektoré vagóny som len ľahko napatinoval a znázornil len špinu a usadeniny medzi latovaním stien vagóna.
11 odpovedí na “Ako som vytuningoval „ZETKU“”
GRATULUJEM! Vitaj spiatky medzi modelármi … už som si začínal myslieť, že si to zabalil a našel si si iné hobby … tak veľa šťastných kilometrov a vzrušivých zážitkov pri zotrvačníkových jazdách …
Tiez sa pripajam k Zbynkovi ku gratulaciam k Tvojej modelarskej cinnosti.Urcite to nebola lahka modelarska operacia.Klobuk dole smekam Norino nad Tvojou trpezlivostou a s akou laskou to robis…
Gratulujem. Už len zľahka napatinovať a zaradiť do súpravy. Ešte jeden detail. Máš takto upravených viacero vozňov? Ide mi o to, či si po osadení novými kinematikami dosiahol aj spojenie vozňov „nárazník na nárazník“. 🙂
Ďakujem za podporu a uznanie. Konečne som sa dostal aj k modelovaniu. Od Vás ma to povzbudzuje dvojnásobne. Igi, po zaradení do súpravy s inými takto upravenými vagónikmi sú nárazníky vzdialené asi na 2-3 mm a súprava nemá problém v prechádzaní aj ostrých oblúkov. Fotky zo zaradenia do súpravy onedlho doplním. Mám v pláne ešte doplnenie nejakých detailov a tak ako píšeš ľahkej patiny. 🙂
Samba pripájam sa aj ja k ostatným.Máš u mňa veľký obdiv.Ja by som si na to netrufol.
Tak že už aj ty si začal sezónu???
Ahoj HUDI, myslel som, že už moju stránku nesleduješ, ale opak je pravdou. Tak som už začal, aj keď ešte nie v tom správnom tempe, ale už sa rozbieham. Sú to vlastne nepoužívané vagóniky, ale chcel som zlepšiť ich jazdné vlastnosti, tak som ich trochu vylepšil. Chcel by som sa s nimi dostať aj na modulové jazdenia a tento „tuning“ je tam nevyhnutnosťou.
No Samba ta zetka je parádna.Ako v skutočnosti,kde sa preváža sipky material.Si proste macher….
HUDI: ďakujem za pochvalu, teší ma, že sa ti toto „ušpinenie“ páči. Ale za machra sa fakt nepočítam, lebo viem, že sa mám ešte čo zdokonaľovať. Ale určite sa pustím aj do ostatných 12 kusov, čo sú ešte čisté, ako keby teraz vyšli z výrobného pásu. Táto „špinavá“ sa aj mne viacej páči ako tie čisté. Potom pridám aj foto celej súpravy. Fantázia a chuť mi nechýba, tak som sám zvedavý ako to dopadne.
Bez komentára Norbi… Neviem kto z nás je z inej galaxie? Ja sa doma pachtím s rámom a pán Modelár si patinuje… Je to nádherné chlapíku, idem si hľadať sánku…
dedo63: Trochu sa mi uľavilo, lebo som čakal čo napíšeš Uff… normálne som si zhlboka vydýchol. Ďakujem za pochvalu, ale sám viem, že sa ešte musím zlepšiť a chcem na ďalších vozňoch skúsiť aj jemnejšiu patinu. Proste budem sa s tým bavkať a som presvedčený, že celá súprava bude vyzerať takmer ako v skutočnosti. Od teba tá pochvala teší viacnásobne, keď dobre viem, čo dokážeš s patinou a modelmi ty. Viď Diorama !!!
Ten detailný obrázok (tretí od konca) ma proste dostal! Je v mojich očiach neskutočne skutočný, takže pochvala ako hrom!!!