Div nevídaný, vagón ako most.


Na prechádzkach po našom peknom Slovensku narazíte na všeličo. Musím priznať, že o tejto rarite som už vedel dávnejšie, ale nejako nikdy neostával čas sa tam zastaviť a vynadívať sa na div-divúci. V okrese Detva, neďaleko obce Vígľaš a Pstruša, sa nachádza nad potokom Slatina zaujímavý most. Nad potokom sa bežne nachádzajú všelijaké mosty (drevené, železné, betónové, atď…) ale tu majú most z vagónu. Tento netradičný most spája dve osady, Hájniková a Dolinky. Bolo to koncom 60-tych rokov 20. storočia, nie je to presné, ale vraj keď prišli Rusi (1968), keď miestny poľnohospodári usúdili, že potrebujú premostenie miestneho potoka, aby pracujúci na Štátnom majetku mali bližšie do kravínov, roľníci na polia, školáci a aj ostatní ľudia na vlakovú stanicu. Vďaka tomuto mostu sa ich cesta skrátila o niekoľko kilometrov. Na vtedajšom Štátnom majetku museli byť poriadne schopní ľudia, keď sa im podarilo „zohnať“ od železníc starý, vyradený, osobný vagón, určený do šrotu. Ten nechali dotiahnuť do miestnej stanice „PSTRUŠA-výhybňa“, kde ho šikovní majetkársky mechanici rozobrali, vybrali z neho sedačky, okná, odstránili čelá, spevnili podlahu a pomocou buldozérov a traktorov dopravili až k potoku. Tam ho zakvačili na laná a pomocou žeriava ho usadili na dnešné miesto, a tým premostili potok. Ako to už býva zvykom, pri každej veľkej akcii sa musí niečo stať, tak sa stalo aj pri manipulácii s vagónom, že sa im počas prepravy zošmykol a prevrátil. Tým jedna strana vagóna dodnes nesie známky tejto nehody a je prehnutá. Ale na funkciu mosta to nemá žiadny vplyv. Odvtedy most hrdo slúžil miestnym obyvateľom, ale popri tom chátral, chátral a chátral. Nedávno sa však miestny nadšenci rozhodli túto „raritu“ zrekonštruovať. Zorganizovali brigádu a most ošetrili od hrdze, následne natreli, vymenili a zosilnili drevenú podlahu. Skultúrnili aj okolie mostu a teraz je „vagón-most“ vidieť už z diaľky, dokonca aj keď idete autom po neďalekej ceste do, alebo od Zvolena. Niet divu, že v poslednej dobe priťahuje viac a viac turistov, zvedavcov, alebo nadšencov, ktorí si túto pozoruhodnosť nenechajú ujsť.
Aký by som to bol „železničný nadšenec“, keby som nezapátral po tom o aký vagón sa to vlastne jedná? Aký vagón bol ako most použitý? Zistil som, že bol použitý osobný, štvornápravový vagón rady Ca 3319, 2.trieda, Voz.depo Bratislava v správe ČSD (foto v obrázkovej prílohe). Výrobca Ringhoffer Praha, rok výroby 1931. Vagón je dlhý takmer 20 metrov.

Previous

3 odpovede na “Div nevídaný, vagón ako most.”

  1. Nádhera, som to ešte nikdy nevidel. Nie je to ani tak ďaleko od nás, určite sa tam niekedy vyberieme. Viem si to predstaviť ako veľmi pekný detail na koľajisku, takýto most pre peších. Veľmi pekné fotky a veľmi pekný článok. 🙂

    • Ďakujem za pochvalu článku Marek. Je mi veľmi ľúto, že zatiaľ len takéto príspevky môžem dávať na svoju stránku, ale nejako stále neostáva čas na veľké modelovanie. Snáď príde čas a prispejem aj niečím modelárskym. Ale myslel som, že takéto rarity si zaslúžia zverejnenie a som presvedčený, že veľa ľudí chodí okolo a nevie o tom. Tento Most-vagón si určite pozornosť zaslúži.

      • Ja som fakt nevedel, že takéto niečo tu na okolí existuje. To je dobre, že si to zverejnil, nakoľko fakt málo ľudí o tom vie a určite je ešte veľa toho o čom nemáme ani páru… Ale fakt, na koľajisku by to dobre vyzeralo…

Pridaj komentár