Môj vianočný Pomaranč.


Už je tomu viac ako rok, čo som si pri potulkách po burzách vyhliadol tento model. Jeho cena však bola nad moje možnosti,preto som sa dlho snažil majiteľa presvedčiť aby mi cenu znížil. Táto snaha sa mi oplatila a tento rok sa pod našim vianočným stromčekom ocitol Pomaranč. Oficiálne je to model lokomotívy pod označením T 678 012 „ČSD“ s prezývkou „Pomaranč“, alebo „Cé-nul“.
Teraz trochu faktov o reálnej predlohe tohto modelu. Rušeň T678 012 bol vyrobený v závode ČKD Praha v marci 1963 pod výrobným číslom 5646. Do domovského depa Zvolen bol dodaný 9.3.1963, čím sa na tento rok dodávka „Pomarančov“ pre ČSD uzavrela v prospech výroby rušňov DEM 2000 pre Irak. Od dodania bol rušeň nasadzovaný v nákladnej doprave z depa Zvolen, ako aj z jeho pobočných pracovísk vo Fiľakove, Lučenci a Brezne. Rušeň nemal nijaké závažné poruchy, či násilné poškodenia a pôsobil v pravidelnej doprave až do 27.12.1992. Potom nasleduje odvodnenie a odstavenie rušňa do zálohy dráhy. Opätovné sprevádzkovanie bolo vykonané po zime, 22.4.1993. Počas ďalšej prevádzky sa na rušni vyskytlo viacero závad na pojazde, ktoré boli odstraňované v depe Zvolen. V júni 1995 mal byť rušeň odovzdaný do správy Českých Dráh, výmenou za Čmeliak 771 041-1. K tejto výmene napokon neprišlo, a tak 775 012-8 naďalej pracuje v obvode depa Zvolen, alebo Fiľakovo – väčšinou už iba na postrkoch z Lovinobane. O dva roky neskôr – 30. mája 1997 rušeň definitívne končí svoju služobnú kariéru na pravidelných výkonoch. Následne je v júni odstavený a začínajú rozsiahle renovačné práce. Dňa 18.11.1997 je úradne začlenený do zbierky Múzejno-dokumentačného centra (MDC). V apríli 1998 je oprava a rozsiahla renovácia ukončená. Od tej chvíle stroj 775 012-8 ( T678 0012 ) dôstojne reprezentuje svoju typovú radu, ako historický rušeň MDC, v starostlivosti Klubu historickej techniky (KHT) Zvolen.
Ale vrátim sa späť k môjmu modelu. Jedná sa malosériovú výrobu z Čiech. Pojazd je mosadzný s motorom uloženým v strede opatrený dvomi zotrvačníkmi. Má hnané štyri nápravy a tie isté aj snímajú prúd, pre pohon. V stredovej nádrži je uložené presne odliate závažie z olova. Vďaka tomu má pojazd dobrú hmotnosť, ktorá zabezpečuje spoľahlivé jazdné vlastnosti celého modelu. Kasnička je vymodelovaná z leptanej stavebnice p.Kubera. Lakovanie je robené matnými farbami, doplnené sú detaily madiel, rebríkov a trúb. Model je vybavený v predu tromi bielymi svetlami(led) a v zadu dvomi červenými svetlami(led), ktoré sa prepínajú podľa smeru jazdy. Chcem upozorniť, že sa jedná o model, ktorý bol zmodelovaní už dávnejšie a má už za sebou nejaké používanie u pôvodeného majiteľa. Preto sa na ňom objavujú bežné znaky opotrebenia, ale aj napriek tomu sa jedná o model ktorým som si potešil moju modelársku a zberateľskú dušu. T 678 012 „ČSD“ sa týmto zaraďuje na popredné miesto v mojej „skromnej“ zbierke.

Previous

6 odpovedí na “Môj vianočný Pomaranč.”

  1. Ahoj Marek, aby som to upresnil, pojazd je vyrobený z mosadzných dielov p.Kvasničkom. Ozubené kolieska v prevodoch od p.Šátka. Pojazd je doplnený odliatkami (masky podvozkov a nádrž). Kasnička je stavenica p.Kuber, ktorá je z leptaných dielov, len strechy nad stanovišťami sú odliatky. Nakoniec je doplnené madlovanie, rebríky a trúby, čo sú znovu diely vymodelované z drôtu o priemere 0,3mm a trúby sú mosadz. Na model mám ešte na doplnenie pripravené stierače a hadice. Tak isto bude model ešte doplnený ďalším spriahadlom a prejde rekonštrukciou osletlenia u p.Kvasničku. Stavba bola prevedená dávnejšie a veľmi dobre vidieť, že to nie je až tak úplne tip-top prácička, ale kto pozná túto stavebnicu vie, že viac sa s nej dostať nedá. Keď som videl aké „Pomaranče“ sú dostupné na predaj po burzách, tak mi ver, že je to najlepšie riešenie cena verzus kvalita.

  2. Marek nemusíš ďakovať, veď som ich len zohnal. Najviac si urobil ty, že si ich kúpil. Verím, že tvoja zbierka sa ešte obohatí o pekné modely a verím, že aj o „Pomaranča“. Ja mám z neho naozaj veľkú radosť a už som ho nie raz prebehol v krátkych úsekoch môjho koľajiska, kde mám teraz zapojenú elektriku. Perfektne prechádza aj výhybky a tiež si poradí v záprahu s dlhou súpravou výsypných vagónov Sas (10ks).

  3. To prebehnutie Ti tak trochu závidím (ale v dobrom, neboj), lebo mám aj ja nové modely na prebehnutie, však vieš, ale akosi mám ovládaciu elektroniku momentálne v prerábke. Tak musím ešte trochu počkať. 🙁 Veď vieš, že som si naplánoval na zimu kvôli rozšíreniu prerobiť elektroniku a urobiť nový program… Ale už nie som ďaleko od cieľa… 🙂

Pridaj komentár