Priblížim Vám stavbu nákladných vagónov v II.epoche. Jedná sa o prestavbu známych krytých vagónov od BTTB. Tento nápad som už v hlave nosil pár mesiacov, ale nemal som potrebný materiál na ich realizáciu. Postupom času som potrebný materiál získal, tak som sa mohol pustiť do stavby týchto zaujímavých vagónikov v modelovej veľkosti TT (1:120). Základ tvoria tri šrotové vagóniky BTTB, hromada doplnkov a výroba vlastných doplnkov. Ďalej som počítal, vymeriaval, rezal, lepil, tmelil, základoval, farbil, detailoval, popisoval, záverečne lakoval a potom sa tešil. Viem, že to nie je úplne bez chyby, ale napriek tomu prinášam Vám tento nápad a návod. Možno niekomu poslúži na postavenie si podobných vagónikov na svoje koľajisko, alebo do vitrínky. Všetko potrebné a celý postup je v nasledujúcom fotonávode. Tak modelovaniu zdar priatelia!!!
Pivné vagóny rady Lp ČSD – I.republika
Základ celého vagónika je známy model zetky od BTTB. Pri prvom vagóniku z tejto trojice som skriňu a rám pojazdu nijako nerezal, len som upravil miesto pre umiestnenie brzdárskej búdky. Brzdárska búdka je odliatok, ktorý som zakúpil na Pražskej burze od pána Bártka. Odliatky týchto búdok sa z času na čas objavia aj v mojom e-shope NF Modely. Búdku som ešte dotvoril výliskom pre kolo brzdy v búdke.
Následne som búdku prilepil na svoje miesto a kasničku skusmo posadil na rám. Pasuje to celkom dobre.
Ďalším krokom bola výrova vlastných doplnkov na strechu vagónika a nalepenie hotových doplnkov. Použil som košíkové nárazníky typické pre II.epochu a schodíky k brzdárskej búdke sú z trojosého osobného vagónika BTTB. Tie som mal v krabici so svojími šrotmi. Totiž nič nevyhadzujem, ale odkladám si takéto šrotíky.
Keďže sa jedná o chladiarenský vagón, bolo potrebné na strechu umiestniť deklíky na vkladanie ľadu a drevené lávky. Deklíky sú umelohmotné výlisky, ktoré som v jednom veľkom sáčku (veľa všelijakých detailov) zakúpil na burze v Nemecku a lávky sú tak isto z tohoto „zázračného“ sáčku ako plastové imitácie drevených prkien. Z toho istého materiálu sú aj drevené prkná pod brzdárskou búdkou. Som si však istý, že na imitáciu lávok kľudne postačia diely z drevených miešadiel kávy, ktoré sú bežne dostupné na benzínkach, alebo vyrezané lávky z Balzy.
Druhý vagón v tejto súprave „pivákov“ bude skrátený a nebrzdený. Jeho základ je opäť známa zetka, ale skriňa je dva krát rezaná a následne zlepená. Tak isto je skrátený aj rám. Na obrázku je vidieť, v ktorom mieste som skriňu rezal. Je dôležité rezať skriňu v mieste kde to bude najmenej vidieť. Rezy je dobre viesť trochu ďalej od miesta lepenia a potom je potrebné všetko pekne dobrúsiť a dopasovať. To je tá trochu ťažší úkon, vyžadujúci si trochu modelárskej zručnosti. Kasnička potom pekne rám sadne.
Tretí a posledný vagón v tejto súprave je skrátený len čiastočne a skriňa je rezaná len v jednom miesta. K tomu tak isto upravený rám. Ja tento vagónik bude mať brzdársku búdku. Rez som znovu viedol v mieste, kde to bude najmenej vidieť. Na obrázku je vidieť všetky tri vagóniky po úprave skríň už osadených na upravených rámoch.
Rámy už pripravené pre jednotlivé vagóny a osadené lúčovými dvojkoliami. Tieto dvojkolia som zakúpil na burze v Nemecku. Prvý rám je neskráteny a ďalšie dva prešli skracovaním. Stredný je najkratší a boli na ňom odstránené brzdy, lebo sa jedná o nebrzdený vagónik.
Po nameraní a vyvŕtaní dier pre madlá na strechách vagónov, tak isto po osadné búdiek a po potrebnom pretmelené rezov, som skrinky striekol základom. Základ to pekne zjednotil.
Po dokonalom vyschnutí som ich striekol vagónovou zelenou. Na striekanie používam AirBrusch a syntetické farby Revell.
Popisy sú od pána Jírana z Prahy, zakúpené na Pražskej burze, ale tiež z času na čas dostupné aj v mojom e-shope NF Modely. Postupne som dekaly (obtisky) použil na celej skrini vagóna.
Postupne som popísal všetky skrine. Použil som popisy Budvar a Samson. Samozrejmosťou bola aj záverečné lakovanie matným lakom. Lak popisy zafixoval a ochráni ich pred oderom.
Na rad prišli pojazdy vagónov. Doplnil som ich detailami, nárazníkmi. Potom som ich kompletne strekol čiernou matnou. Doplnil púzdrami PEHO, osadil kovovými, izolovanými, lúčovými dvojkoliami, kinematikami PEHO a nakoniec dovážil závažiami.
Kasničky sú osadené na pojazdoch a celá súpravička začína nejako vyzerať. Už „len“ konečné dodetailovanie a skompletovanie.
Po výrobe vlastných doplnkov je vagónik hotový a dokončený. Napriek tŕnistej ceste som s výsledkom celkom spokojný a som presvedčený, že ručne vyrábané modely majú niečo do seba. Ale to už posúďte sami a prezrite si aj ďalšie obrázky dokončených vagónikov …
4 odpovede na “Pivné vagóny rady Lp ČSD – I.republika”
No Samba, niet čo dodať. Videl som ich síce aj naživo, ale fotky zo stavby sú veľmi dobre popísané a pekne dotvorili celkový obraz. Krásna súprava
Ďakujem za pochvalu. Rozhodol som sa pre stavbu, hoci to pre mňa bolo niečo neznáme. Ale napriek tomu sa tento môj nápad podarilo doviesť do zdarného konca. Hoci ja tam vidím aj nedostatky, ale ručne robené modely sú väčšinou s nejakými malými nedokonalosťami úplne bežné. Fotonávod som sa rozhodol urobiť preto, aby si aj ďalší modelári s ozajstným modelárskym srdcom, mohli postaviť takéto vagóniky.
Ešte by to chcelo takto skvele vypracovať aj článok o Tvojej „Hnusnej“ Bardotke a iných veľmi zaujímavých modeloch 🙂 – hnusnej som dal do uvodzoviek, lebo Ty ju tak voláš, ale mne sa páči 🙂
Jaj kamarát môj!!! Bolo by, bolo, len času je tak málo. Ale verím, že sa o moju stránku budem lepšie starať a určite pribudnú článočky z mojich prerábok a stavieb. Projekt „Hnusná zamračená“ je zaujímavý a myslím, že by sem článoček patril. No uvidíme, ako povedal slepý. 🙂