Aby sa mi po koľajisku nepreháňali prázdne otvorené vagóny, rozhodol som sa pre modelovanie vlastných nákladov do klanicových a plošinových vagónov. Keďže mám na koľajisku drevársky závod, tak okrem neopracovanej guľatiny sa vo vagónoch budú prepravovať aj náklady hotového reziva z píly. Ale chcem, aby vlakové súpravy otvorených vozňov boli pestré, preto som sa pustil aj do modelovania iných nákladov ako len rezivo. Myslím, že nápady budú pribúdať, tak táto fáza vlastnej výroby sa bude neustále dopĺňať. Veď železnica prepravuje nespočetné druhy nákladov.
Cez dlhé zimné večery som sa rozhodol, že využijem čas plodne. Do klanicovách a plošinových vagónov som presne vedel čo chcem. Bude to náklad dosiek s preložkami. Pravoval som z dýhy, ktorú som získal veľmi jednoduchým sôsobom. V potravinách som kúpil brynzu balenú v dýhe a materiálu mám koľko chcem. Halušky boli tiež fajné.
Narezané potrebné dĺžky a šírky podľa skutočnosti a prerátané v mierke, som potom prekladal a lepil herkulesom. Išlo to na podiv veľmi dobre. Ruky sa mi netriasli, toho som sa najviac bál.
Po vyschnutí som to primeral na vagónik. Náklad sedel perfektne. Len bol trochu nízky. Takže som sa pustil do ďalšieho prekladania.
A tak som rezal a prekladal, rezal a prekladal. Mal som doma takú, malú drevovýrobu. Ale potom ten pohľad stál za to. Dosky na vagóne vyzerajú takmer ako skutošné.
Pri pohľade z hora to tiež vyzerá dobre. Myslím, že môže byť. Už len doplniť klanice, a opáskovať, aby sa dosky nerozsypali.
Okrem dosiek v mojom drevárskom závode v dedine budú vyrábať aj hranoly. Použil som na ich výrobu krbové zápalky, ktoré sú dostatočne hrubé a dlhé. Potom som narezal potrebné dĺžky, trochu opracoval na šmirgli a prekladal. Išlo to ešte lepšie, ako s doskami.
Pri detailnom pohľade vidno rozdiel madzi rezivom, ktoré je opracované a medzi preložkami, ktoré sú z neopracovaného dreva. Tak ako v skutočnosti.
Náklady do klanicových vagónov som poriešil, ale potrebujem náklady aj na plošinové vagóny. A mať iba kontajnéry ma nebaví. Tak som skúsil náklad rovných rur. Rúry som vyrobil narezaním obyčajných slamiek do párty nápojov, čo nám ostali po oslave mojich narodením. Samozrejme nepoužíté. 🙂
Palety pod rúry som vyrobil z bielej dýhy, tá bola súčasťou stavebnice budovy píly. Jednoducho som ich preložil do tvaru a zalepil herkulesom. Kým to schlo, tak som slamky odmastil liehom a natrel sivou akrylovou farbou.
Keď som mal jednotlivé komponenty pripravené, tak som to jednoducho zlepil do kopy a previazal čiernou krajčírskou niťou. Tá pekne imituje zviazanie oceľovým lanom, alebo raťazou. To už kto akú má fantáziu. Musím povedať, že aj tento náklad sa mi páči. Pri porovnaní s fabrickou výrobou, čo sa predáva v modelárskych predajniach, takmer žiadny rozdiel, len cena je neporovnateľná. 🙂
Z tých párty slamiek, mi ostali odrezky, ktoré mi pripomínali rúry na teplovodoch, čo tak hojne vyrastali v 80-tych rokoch po sídliskách. Taraz je už teplovodné potrubie v zemi. Ale náklady rúr do teplární sa prevážajú naďalej. Tak som sa pokúsil o ich výrobu.
Postup modelovania je prakticky zhodný s modelovaním rovných rúr. Trochu zložitejšie je bednenie, ale práve o to mi išlo. Je vyrobené z normálnych zápaliek, narezaných a poskladaných do tvaru bednenie, podľa mojej fantázie. Potom sú do bednenia vsunuté nafarbené slamky a fixované herkulesom.
Pri detailnom pohľade je vidieť, že herkules po vyschutí prakticky nevidno a bednebie vyzerá prirodzene. Páči sa mi aj to, že dosky na bedbení sú čisté a neopracované. A aj načo, veď slúžia, len na jeden účel. Zabezpečiť jenorázovú prepravu.
Náklad je modelovaný z medeného drôtu s priemerom 1,1mm. Nastrihal som si ich do potrebných dĺžok (podľa dĺžky vagóna). Do jedného radu je potrebné pripraviť 10ks , takže ich je dokopy 30ks. Na spodok som urobil drevené preložky zo zápaliek (3ks) a ďalšie rady som prekladal preložkami zo svetlej dýhy. Všetko som to postupne lepil Herkulesom, ako zvyčajne.
Nakoniec, po úplnom vyschnutí lepidla som to v dvoch miestach obtiahol tenkým prúžkom izolačnej pásky. Musím pripomenúť, že každý kus odstrihnutého medeného drôtu, som na oboch koncoch zabrúsil pilníkom, aby to vyzeralo prirodzene. Tanto náklad nebudem nijako patinovať, hoci je teraz na ňom veľmi výrazná farba medi, lebo časom chytí prirodzenú patinu, Potom to už bude dokonalé.
Na železnici sa prepravujú všeliaké náklady. Tak som popustil uzdu svojej fantázie a vznikol takýto zvláštny náklad. Jedná sa znovu o prepravu pre železiarne.
Súprava bude zložená zo štyroch takýchto vagónov, tak myslím, že to bude zaujímavý vlak. To okrúhle čudo je vyrobené s pol cóľovej, umelej rúrky na vodu. Zafarbená je sivou akrylovou farbou. Keďže sa jedná o hrubé a ťažké železo, je k tomu prispôsobené aj bednenie.
Bednenie je vymodelované zo zápaliek, znázorňujúce drevené hranoly a drevené dosky na spevnenie bednenia sú zo svetlej dýhy. Všetko vymerané, narezané a skompletované pomocou už známeho Herkulesu. Pomaly sa dostávam do štádia, keď už nákladov budem mať dosť. Ale baví ma to, tak v budúcnosti ešte nejaké zaujímavé náklady určite pribudnú.
3 odpovede na “Náklady do vagónov”
Samba tak tie náklady sú super.Jednoduché a nie nákladné na cenu.Peniaze možno použiť inde.
HUDI: Tak to máš jednoznačne pravdu. Keď som videl ceny nákladov na vagóny, jediným riešením bola vlastná výroba. Nie je to nijako náročné, len trochu fantázie, zopár zápaliek, slamiek k džúsom, lepidlo a už je to hotovo. Výsledok stojí za to!
Skvelé nápady, dobrá inšpirácia. Jednoduché, a veľmi pekné. Viem si to predstaviť naživo.