Na druhej časti koľajiska som sa rozhodol pre použitie modernejších výhybiek BTTB s odnímateľnými prestavníkmi. Narozdiel od prvej časti, kde som použil staršie výhybky s pevnými prestavníkmi ZEUKE (podotýkam ZEUKE fungujú bezvadne). Aby koľajisko vyzeralo reálnejšie, rozhodol som sa prestavníky umiestniť pod úroveň terénu a tým ich na ploche nebude vidieť a nebudú pôsobiť rušivo. O tom ako upraviť prestavník na takéto použite už toho bolo popísané na internete veľa, takže som mal z čoho čerpať. Samozrejme prestavníky som si upravil po svojom, aj keď je pravda, že takto ich upravovali už viacerí modelári. Hlavne išlo o to aké materiály na úpravu použijem. Snažil som sa vychádzať z toho, čo bežne v modelárskej dielničke (modelárskom bordeli) nájde takmer každý modelár. Budem na to potrebovať výhybku s odnímateľným prestavníkom, modelársky nôž, pilníčky, viazací drôt o priemere 1mm, lepidlo na plastové stavebnice (sekundové lepidlo) a trochu trpezlivosti a zručnosti, čo má zaiste každý modelár. Celý postup si môžete pozrieť v obrazovej prílohe, kde nájdete, tak ako vždy, aj podrobný popis jednotlivých krokov v upravovaní prestavníka BTTB, pre umiestnenie pod plochu koľajiska.
Úprava prestavníka BTTB.
Samotná úprava výhybky spočíva v tom, že som odstránil nepotrebné zbytočnosti, aby na ploche v krajine nepôsobili rušivo. Tiahlo prestavovania som nechal len z jednej strany a podrezával som miesta pre uchytenie prestavníka, lebo to už nebude potrebné.
Hľadal som vhodný materiál na výrobu hranolčeka, toľko potrebného na uchytenie trna, ktorý zapadne do tiahla prestavníka.
Odrezal som zo zvyšnej koľajničky prvý podval, na ktorom je už vyŕtaná dierka o priemere 1mm, čo je presne aj hrúbka drôtu, z ktorého je vytvorený trn ovládania prestavovania výhybky.
Následne som odrezal aj bočné časti podvalu, lebo ten stred úplne postačuje. Tým mi vznikol potrebný hranolček.
Z odrezanej časti tiahla výhybky som odrezal okrúhlu čásť, ktorá príde nalepiť na spodok hranolčeka a tým spevní prestavovací trn.
No a tu sú už pripravené všetky tri potrebné často na vytvorenie trnu. Je to hranolček s podvalu koľajničky, okrúhla čásť z tiahla výhybky a asi 1,5cm dlhý kus viazacieho drôtu o hrúbke 1mm.
No a takto to vyzerá po zlepení sekundovým lepidlom, alebo lepidlom na skladanie plastových stavebníc.
Prišlo na rad rozobratie prestavníka, aby som sa dostal k tiahlu, ktoré ovláda prestavovanie výhybky.
5 odpovedí na “Úprava prestavníka BTTB.”
Samba ty si ale macher.Robíš samé úpravy.Nie len s vagonmi,ale aj s vihypkami.
HUDI: Až taký macher nie som, lebo sa jedná o bežnú úpravu prestavníky pre umiestnenie pod plochu, aby ho v krajine nebolo vidieť. Už ich mám takto upravených 5ks a umiestnených napevno v styrodure a poviem ti, že prestavujú bezvadne. Bude to pekné, keď príde štrkovanie a tráva, už sa teším.
Samba dúfam,že nám to ukážeš.Mohol si ukázať ako to máš teraz.Ja viem,že som zvedavý.
Ale pozrieť si to ako to robia iný.
HUDI: Všetko potrebné a to ako napredujem so stavbou druhej časti koľajiska si môžeš pozrieť v sekcii Stavba II. Znovu, tak ako v stavbe I., to budem postupne zverejňovať v jednotlivých FÁZACH.
Tak kukám, že sa bavkáš aj cez tento sviatočný čas a robíš prípravné kroky pre realistickejšie stvárnenie koľajiska. Tož držím palce a teším sa s tvojich úspechov…