Na mojej stránke sa kedy-tedy budú objavovať aj príspevky iných modelárov, ktorí mi veľkou mierou pomáhajú v mojom hobby. Nebyť ich, tak by som určite v modelovaní nebol tam kde som. Takže Vám prinášam prvý príspevok od Igiho.
Výroba stromčekov trochu inak
Tento krátky článoček bude mojou prvotinou na tejto stránke. Keďže som v diskusii o listnatých stromčekoch vypestovaných z „buriny“ sľúbil, že som vydumal ako aj na tie ihličnaté a sľuby, hlavne teraz v čase Vianoc treba plniť. Jednak je to môj prvý pokus o výrobu ihličnatých stromčekov obkukaný z internetu. Zároveň je tak trochu iný, než doteraz prezentované na rôznych stránkach zaoberajúcich sa modelovou železnicou. Dúfam, že bude inšpiratívny i pre tunajších modelárov.
Základom je bežný modelársky materiál, ktorý nesmie chýbať v žiadnej dielničke. Špajle, kúsky drôtikov, lepidlo, kliešte, hnedá tónovacia farba. Postupným dokupovaním sa mi na pracovnom stole zišli 3 rôzne fóliáže od 3 rôznych výrobcov. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie. Zo špajle a drôtikov som najprv vyrobil základnú kostru. Drevený kmeň som prevŕtal dierami dookola po obvode v rozostupoch od oka. Do takto predvŕtaných dier som postupne navliekol odizolované drôtiky, ktoré som zafixoval lepidlom. Takto prichystanú kostru som natrel hnedou tónovacou farbou. Tento postup ide samozrejme vylepšiť aj takými vychytávkami ako je posypanie najemno namletou borovicovou kôrou alebo vylúhovanou kávou. Ja som však nateraz toto neriešil, išlo mi hlavne o vyskúšanie si základného postupu výroby ihličnatých stromčekov.
Po tomto základnom kroku prišlo na oihličnenie takto pripravených kostier. Začal som s fóliážou od POLÁKA. Použil som Statdekor jemný – zelená smreková (kat. č. 7804). Postupným nanášaním a fixovaním (sekunďákom) natrhanej fóliáže od spodných vetvičiek som prišiel až na samý vrchol.
Podobným spôsobom som postupoval aj u druhej pripravenej kostry od amerického výrobcu JTT (kat. č. 95066). Trhanie tejto fóliáže bolo pomerne ťažké a ako sa neskôr ukázalo, ani výsledok nestál za to. Poslednou skúšanou fóliážou bol materiál od nemeckej firmy MININATUR (kat. č. 976-22) Tu trhanie kúskov fóliáže neprichádzalo do úvahy. Jej štruktúra je taká tuhá, že menšie problémy mi robilo i jej strihanie (žeby to bolo spôsobené možno tupými nožnicami?) Tak či tak, výsledný efekt bol spomedzi všetkých troch najlepší. Je nutné poznamenať, že žiaľ i najdrahší. Do budúcnosti teda vyrobím pár samostatne stojacich ihličnanov práve z tohto posledne menovaného materiálu, ale rozhodne les z nich stáť nebude. Na ten budem musieť vymyslieť nejakú lacnejšiu alternatívu.
5 odpovedí na “Výroba ihličnanov podľa Igiho.”
Samba ten tretí bol podľa mňa najlepší.Tie druhé na môj vkus bolí dosť husté.
Vidím to Norbi, rovnako ako ty. Tretia foliáž je skutočne najrealistickejšia a na samostatne stojacie ihličňany isto najvhodnejšia. Ja zatiaľ les neriešim, ale v budúcnosti ma čaká a svoj čas si zoberie, lebo až osadením lesného porastu dostáva koľajisko ten správny šmrnc. Na výrobu ihličňanov v počte viac ako 100 ks budeme musieť nájsť asi rýchlejšiu metódu, inak to v tomto živote nezalesníme. Čosi v hlave mám, ale zatiaľ to nerozvíjam.
Chcem upozorniť, že tieto íhličnany som nemodeloval ja. Tento príspevok zverejnil na mojej stránke Igi, sú to jeho stromy. Čas od času sa tu budú objavovať aj príspevky iných modelárov. Ale musím uznať, že ten tretí je naozaj pekne vydarený. Tiež to vidím na osamelé stromy v krajine.
Viem Norbi, že stromčeky sú Igiho, veď si to aj zretelne uviedol v nadpise článku.
Ja len poopravím Sambov komentár k fotkám. Na prvej fotografii ihličnanu je aplikovaná foliáž JTT, na druhom potom od POLÁKA.. Tretí komentár je už v poriadku, ide o MININATUR. 🙂