Štvrtou časťou koľajiska je znázornenie dediny „PÍLA“, kde sa nachádza aj drevársky závod na spracovanie guľatiny. Táto čásť koľajiska je v najvyžšej časti. Okolo dediny prechádza jednokoľajka lokálnej trate s jednou odstavnou koľajou v drevárskom závode, kde je možnosť odpojenia vagónov. Súčasťou dediny je zatávka pre motoráky.
V tomto mieste, kde je umiestnenie železničné priecestie, začínam modelovať ďalšiu čásť koľajiska. Bude tu dedina „PÍLA“ a dravársky závod. Mechanické rampy sú vlastnoručne vyrobené, podľa predlohy rámp neďaleko nášho mesta.Je ich už veľmi málo v tejto dobe. V 80-tych rokoch to bolo normálnou súčasťou železnice. Korok tvorý základ cesty do dediny.
Hneď na žačiatku stojí trafostanica, ktorá bude zásobovať dedinu, tak potrebnou elektrinou. Samozrejme aj dravársky závod.
Pred železničným priecestím sa už nazbierali autá. Tak tí si trochu počkajú kým to všetko dokončím 🙂
Zo styroduru ( tvrdený polystyrén ) som vyrobil prevýšenie, lebo sa mi zdal tento priestor nereálne rovný. Nájsť v reáli takýto kus rovnej plochy ani nie je možné. Potom som prvotne rozmiestnil budovy. Mojím najväčším problémom je práve rozmiestnenie budov. Ale tu to išlo ako po masle.
Pohľad z druhej strany. Vždy sa na to pozriem zo všetkých strán, aby som si bol istý, že to dobre pasuje. V tejto fáze modelovania, už mám predstavu ako tu bude vyzerať okolitá príroda.
Keď budovy dobre pasovali, tak som ich odstránil a metódou toaleťáku som dotvotil základ prevýšenie a cesty v dedine.
Po vyschnutí toaleťáku som nalepik korok ako základ budúcej cesty v dedina a znovu rozmiestnil budovy. Začína sa to tvarovať.
Znovu som odstránil budovy a začal som modelovať cestu a asfaltové plochy pri zadtávke pre motoráky. Na začiatok som korok natrel herkulesom.
Následne som korok olepil baliacim papierom na balíky (majú v každom papierníctve) a nechal zaschnúť.
Po úplnom vyschnutí cesty som žiletkou orezal kraje cesty a tým presne vytvoril tvar cesty. V dedine bude aj zastávka pre motoráky. Priestorovo mi to vychádza presne v zákrute. Z korku som vystrihol základ na štrkové dedinské vástupičte.
Pokračoval som akrylovým náterom a zaštrkovaním nástupišťa. Táto malá korková plocha je pod domček, aby nebol voči ceste nižšie.
Okolo cesty som už začal zatrávňovať a neodpustil som si túto žánrovku s lokomotívou BR 180. Musím sa priznať, že tieto rampy sa mi páčia.
Zatrávňovanie dediny s pílou. V areáli drevárskeho závodu už pribudla ja panelová plocha na skládku surového dreva. Panely sú vlastná výroba. Popísaná je v špecialnej fáze VI.
Konečné rozmiestnenie budov v areáli píly.Trafostanica menšia, aby zabezpečila elektrinu len pre pílu.
V mieste kde bude vchod do areálu píly, vyrástla vrátnica aj so stojanom na bicykle pre zamestnancov.
Pohľad zo zadu od zatávky pre motoráky. Ten plot som modeloval z plastových výliskou a celokm sa mi podaril.
Pustil som sa do stavby oplotenia areálu píly. Bude to pletivový plot a už som aj osadil prvý stĺpik. Vyrovený je z okrúhleho špáradla. Aj keď je trochu hrubší ako by mal byť podľa mierky. Biele lepidlo po vyschnutí bude úplne priehľadné. Preto mám rád Herkules.
Postupne som osadil všetky stĺpky oplotenia. Rohové sú vystužené a na rovných úsekoch je vystužený každý tretí stĺpik. Aby mohlo byť pletivo pekne napnuté.
Prvé pletivo. Nastrihané z okennej sieťky proti hmyzu. Strihaná je tak aby oká pletiva boli šikmo. Bola to trochu piplačka, ale výsledok stojí za to.
Zopár pracovných fotiek zo stavby oplotenia. Každý stĺpik je natretý herkulesom a aby som nemusel pletivo pridržiavať, tak som si pomáhal špendlíkmi.
Panelová plocha sa mi zdala nejaká čudná – neprirodzená. Tak som skúsil medzi panely nasadiť trávu, ktorá pomedzi panely prerastá. Takto je to lepšie. Na vsádzanie trávy medzi panely som použil ihlu, na ktorej som odbrúsil do polovice očko pre niť a pomocou nej som statickú trávu vsúval medzi panely.