FÁZA III. – Tvorba koľajovej cesty.


Po dlhšej odmlke som sa konečne dostal k modelovaniu druhej časti môjho koľajiska. Po predchádzajúcich dumaniach o tom ako bude viesť trať novej časti koľajiska som v tejto fáze pristúpil k tvorbe koľajovej cesty a k finálnym úpravám. Následne som napevno nalepil podložie a postupne fixoval koľajničky a pripravoval na zaštrkovanie. Samozrejme k tejto časti neodmysliteľne patria aj výhybky. Rozhodol som sa narozdiel od prvej časti koľajiska, kde som použil výhybky s pevnými prestavníkmi ZEUKE (mimochodom prestavujú bezvadne a nemám s nimi žiadne zlé skúsenosti), použiť výhybky s odnímateľnými prestavníkmi BTTB. Cieľom tohoto rozhodnutia je aby prestavníky neboli na ploche budúceho koľajiska, ale boli ukryté pod plochou. Tým by výhybky mali vyzerať reálnejšie, ako s viditeľnými prestavníkmi. Po dokončení všetkých modelárskych prác spojených s touto „Fázou“ pripojím druhé koľajisko k prvému a tak vznikne jedno krásne veľké koľajisko na ktorom bude možné prevádzkovať dlhé vlakové súpravy, ako osobné, tak aj nákladné. Ako sa mi to postupne darilo môžete sledovať v obrazovej dokumentácii tejto „Fázy“.

Previous

27 odpovedí na “FÁZA III. – Tvorba koľajovej cesty.”

 1. Samba mám jeden dotaz.Nechcem malovať čerta na stenu,ale v prípade poruchy ako vyberieš
  prestavník,keď ho máš blokovaný s obidvoch strán.Ja by som ho usadil do celého vyrezaného
  otvoru a zo spodu zafiksoval.V prípade poruchy sa dá vybrať zo spodu.

 2. HUDI: Pri umiestňovaní prestavníkov týmto spôsobom som s možnosťou poruchy samozrejme počítal. Prestavník aj po vytvorení krajiny sa bude dať vybrať len z hora, to znamená, že budem musieť okolie prestavníka rozbúrať a po výmene, alebo oprave znovu dať do pôvodného stavu. Osobne sa toho nebojím, lebo pred nedávnom som musel takto isto meniť už zaštrkovanú výhybku osadenú v krajine: Bolo s tým trochu roboty, ale na ploche nič nie je vidieť a trať znovu fachší bez chyby. Pokiaľ by sme sa mali báť každej možnej poruchy, tak by koľajiská boli bez štrkovania, domčeky by boli len položené a koľajničky iba prišpendlené !!! A to myslím, že by nevyzeralo veľmi modelovo. Každé koľajisko, akokoľvek dokonale postavené potrebuje údržbu a kde tu niečo aj rozobrať a vymeniť. Tomu sa nikto nevyhne. O tom je predsa modelovanie !!! 🙂

 3. Hmm, registrujem ďalší pokrok! Chlape, ty nespávaš? Tak ti poviem Norbi, že až teraz s tými súpravami to dostalo ten správny rozmer, ktorý som si neuvedemoval ani na jeseň, keď som tú plochu videl na vlastné oči. Tož len tak ďalej, nech to čím skôr prebehneš komplet dookola. Bacha však na tie prestavníky, nech ich nezalepíš. Prekryl by som ich najskôr niečim pevným a tenučkým s prilepením IBA na okolitý styrodur a až potom zaštrkoval, zahlinil a zatrávnil. Takto v prípade potreby budú prístupné skalpelom bez poškodenia terénu, stačí obrezať z troch strán a otvoriť ako viečko od jahodového jogurtu. Ale ty to máš isto vyriešené, tak sorry za rozumovanie spôsobené diagnózou.

 4. dedo63: Presne tak ako píšeš, modelujem iba v noci. Cez deň sa venujem rodine. Teraz nepracujem, tak si viem ráno dlhšie pospať a to mi vyhovuje. To že mi radíš mi nevadí. Mám to už teoreticky všetko naštudované z internetu. Na prekrytie prestavníkov mám svoju metódu, ale je náramne podobná s tou tvojou. Čím to asi bude?! 🙂 Búracie práce prídu na rad až po Novom Roku. Dnes modelujem naposledy v tomto roku a chcem dokončiť pokládku koľajníc na celej novej ploche, aby som sa pripravil na budúcoročné spojenie obidvoch plôch koľajiska.

 5. Si makač Norbi, ale ja som dnes večer tiež spokojný lebo sa mi konečne podarilo vymyslieť hrubý plánik Dedovho Enka II. Tak veľa zdaru a teším sa na pokračovania, otváram si tú tvoju stránku tak často ako dobrú knihu… tak dobrúúúú

 6. dedo63: V poslednej dobe nejako nestíham, hoci to vyzerá, že makám. Vedel by som aj viac, ale aj rodine sa treba venovať, Na druhej strane som spokojný, lebo už mi to jazdí na veľkej ploche. Teší ma tvoj postup s dedovým enkom. Viem, že tiež makáš. Ďakujem za pochvalu stránky. Aj na tvojej je toho veľa pekného a nie len čo sa týka vlakov. Proste sme poriadne „švacnutí“!!! 🙂

 7. Samba pozeral som si tvoje koľajisko a musím povedať,že je poriadne veliké.Ja tiež pracujem na mojich stromčekov asi tak aspoň hodinku,dve.Tak tiež pomáham aj manželke,keď sme už len my dvaja doma.Dcéra išla bývať s priateľom do podnájmu. To bude práce s tvorbou krajiny.Ako ťa poznám bude to pekná krajina.Veď ty si šikuľka ako dedo.Chodím pozerať aj na dedovú dioramu. Mám ozaj šikovných kamarátou.

 8. HUDI: Ďakujem za pochvalu, dobre to padne od ľudí, ktorí vedia o čom hovoria. To čo si ty dokázal za posledný rok si tiež zaslúži pochvalu. Pokročil si o velikánsky kus vo svojom modelovaní a som nesmierne rád, že si to pred rokom nezabalil, ale rozhodol si sa pokračovať. S jedným však súhlasiť nemôžem, ja sa dedovi nevyrovnám, ale som mu neustále v pätách, ale on vie strašne napredovať. Plocha je to obrovská a teším sa na tvorbu krajiny. ale pred tým ma ešte čaká elektrifikácia celého koľajiska a to je to čo ma najmenej baví. Držím palce s tými stromčekmi, nech sa ti darí. Ten prvý sa ti krásne podaril, tak len tak ďalej.

 9. Samba tiež ti ďakujem za pochvalu.No už keď som to začal,tak to už nezabalím.Za to môžem ďakovať tebe a dedovim.Dosť ste ma povzbudzovali aby som to nevzdaval.No ja budem pracovať na stromčekov ďalej.Mne ich nebude treba toľko ako tebe.Ty na stromčeky máš už prax tak ti to pôjde raz dva.

 10. Samba: No veru na stavbu tvojej krajiny sa Norbi teším aj ja, lebo dobre vieš, že to je môj najväčší záujem. Keby si videl momentálny stav Dedovho enka isto by si nenapísal, že si mi v pätách, ale o hodný kus v predu, ale neboj ja to pomaličky dám dokopy a potom budeme zasa vzájomne okukovať naše dieľka a v dobrom sa predbiehať v nápadoch. Tiež ma čakajú iné zaujímavé práce a tak toho času proste nie to toľko, koľko by sme chceli.
  Hudi: Ver, že aj som rád, že si ostal pri našom hobby. Ono to niekedy tak býva, že dochádza chuť, lebo je to kôň na dlhé trate. Vtedy ale stačí pár týždňov oddychu a už ti to zasa chýba. Tak pekne len pokračuj, lebo tvoríš krajinku a tá vždy prináša to najväčšie potešenie. Veľa zdaru kamaráti, ja musím popohnať svôjho stolára, nech práskne do koní…

 11. Toto obdobie je ako stvorené na modelovanie. A tak nezaháľam ani ja. Po menších zásahoch na rozpracovaných vozoch Bai som sa pustil do budov na mojich moduloch. Presnejšie do rámov okien a dverí. Dnes ich čaká nástrek a potom už len osadenie do otvorov. Uf, to zas bude piplačka. 🙂 Murári sa tiež činia a tak objekt skladu a vážneho domčeka už dostali /staroO novú omietku. Po nich nastúpia tesári a klampiari, aby sa popasovali so strechou. 🙂

 12. dedo63: Na krajinku sa veľmi teším, ale ešte musím prejsť jednou ťažkou etepou a to je elektrifikácia kompletného koľajiska a stavba ovládacích panelov. Naschval píšem v množnom čísle, lebo ich bude viac. Na jeden by sa to nezmestilo a bolo by to neprehľadné. Viem, že si teraz vo fáze prestavby celého dedovho enka, Lebo máš na to pádny dôvod a viem aj to, že si sa posunul o velikánsky krok dopredu, čo sa týka zázemia v modelovaní, čo je najdôležitejšie. Keď je pochopenie, hneď sa to lepšie tvorí. Držím palce.

 13. Samba-Práve čítam čo si tu píšete.Neviem ako je u vás,ale v Poprade sneží už celé popoludnie.Tak dokončievam tie listnače.Napodiv mi to ide celkom dobre. Začal som aj topole s drôtu.Skúšam kmene oťapať kávou s lepidlom.Teraz to schne tak som zvedaví,ako to dopadne.Mám pripravené aj prírodné kostry.Bol som aj na návšteve koľajiska u igiho.Celkom sa mi páčilo.

 14. Ahoj kamarát, veľmi ti držím palce vo všetkom čo robíš a viem že popri veľkej rodine, mladej manželke, práci a novom projekte toho času (síl) moc na šiši hobby neostáva, no nemyslíš si, že občas treba aj zastaviť čas a oddýchnuť si pri koľajisku? Keď už som si našiel kúsok času aj ja, popri prestavbe bytu, práci, turistickom šialení a občasnej lenivosti – tož si myslím, že by si sa mohol posnažkať už aj ty a uviesť nás ostatných zasa trošku do úžasu!
  Norbi, kamaráti čakajú na novinky na Samba Vlaky !!!!!!!!!

Pridaj komentár