Ďalší z vagónov v správe „ČSD“ sa mi do ruky dostal model Kbmps/Ptdo. Jedná sa o plošinový vozeň s možnosťou použitia klaníc. U nás hojne používaný v 60-80-tych rokoch minulého storočia, takže sa mi náramne hodí do epochy. Opäť sa jedná o stavebnicu od fi.Plastikom Kolín. Tak ako som už opisoval v minulých článkoch, tieto stavebnice sú jednoduché (ich zostavenie trvá niečo viac ako hodinku čistého modelárskeho času), ale s výsledným a hotovým modelom som v celku spokojný. Tak ako je už u mňa zvykom, znovu som pristúpil k zdokonaleniu jazdných vlastností a osadil aj tento model doplnkami od fi.PEHO a TILLIG. V obrazovej prílohe Vám prinášam postup stavby a môžete opäť posúdiť, ako som sa s ňou vysporiadal.
Ďalšia zo stavebníc od Plastikomu Kolín. Tieto stavebnice pokladám za veľmi jednoduché, ale zároveň mi ponúkajú zaujímavé modely vagónov v správe „ČSD“.
Po rozbalení stavebnice som jednotlivé diely vyslobodil z aršíka odliatkov, pridal som závažie a umelohmotné dvojkolia som vymenil za sústružené dvojkolia TILLIG.
Podvozky s originálnym vrtaním pre hrotové uloženia dvojkolí pokladám za nedokonalé, tak som aj teraz pristúpil k osadeniu mosadzných púzdier PEHO, pre zlepšenie jazdných vlastností modelu.
Netrvalo dlho a podvozky boli osadené týmito púzdrami. Tieto púzdra v kombinácii s kovovými dvojkoliami TILLIG dodajú modelu úplne iné jazdné vlastnosti, ako pôvodné osadenie umelohmotných dvojkolí vo vrtaniach v plaste.
Samozrejme tiež nepoužijem pôvodné osadenie spriahadla na strunku, ale model vybavím kinematikami PEHO so spriahadlami 3G najnovšej produkcie fi.TILLIG. Preto je potrebné spodný rám úpraviť a vypilovať plochy na vlepenie týchto kinematík.
Kinematiky sú na svojom mieste. Znovu treba dať veľký dôraz na to, aby boli kinematiky pekne vycentrované a osadené rovno.
Na diel hornej plošiny vagónika som prilepil pripravené závažie, aby mal model potrebnú hmotnosť a tým tiež bude mať lepšie jazdné vlastnosti a vykoľajenie správne vyváženného modelu je takmer nemožné. Tieto plastové stavebnice sú dosť ľahké a prejazd nezaťaženého modelu ostrejším oblúkom, alebo výhybkou by mohol ľahko skončiť nepríjemnou nehodou celej súpravy. Závažie je vyrobené z 1mm plechu.
Počkal som kým spojenie obidvoch dielov poriadne vytvrdne a pustil som sa do vlepenia jednotlivých podvozkov. Robím to tak, že ich vlepujem naraz aj s dvojkoliami aby som dodržal presnú rozteč a tým zabezpečil ľahké pretáčanie dvojkolí v mosadzných púzdrach. Tiež treba počkať na dokonalé vytvrdnutie lepidla a až potom pokračovať v ďalšej stavbe.
Po krátkej prestávke som pokračoval detailovaním spodného rámu vagóna. Nalepil som výstuhy so schránkou pre uloženie klaníc.
… a vlepil som ich na svoje miesto. Tu sa musím priznať, že som urobil chybu a čelníky som mal vlepiť v ich plnej šírke a neupraviť ich podľa plošiny vagóna. Upraviť ich treba až po vlepení bočníc, aby ich na čelách prakrývali. TAKÁ ŠKOLÁCKA CHYBA !!!! 🙁
Potom som presne na mieru upravil bočnice a vymeral ich tak aby sa jednotlivé klanice pekne kryli s klanicami na druhej strane vagóna. Následne som ich opatrne vlepil na svoje miesto a opäť nastal čas na prestávku, aby lepidlo poriadne vytvrdlo.
Zatial som urobil zábery na popisy, ktoré sú perfektne čitateľné. Nie je to žiadny obtisk, ale originálny tampónový popis. Toto je to, čo mám na týchto modeloch najradšej. Netreba ich nijako farebne upravovať a jednotlivé diely sú už od výrobcu opatrené popismi…
Po dôkladnom vytvrdnutí a vyschnutí lepidla som už iba doplnil spriahadlá, nárazníky a klanice na čalách vozňa. Netreba sa báť, že klanice na čelách vozňa sú nižšie ako na bočniciach. Takto je to to aj na reálnych vagónoch tejto rady.
Ani tentoraz som si neodpustil momentky s novým prírastkom v mojom vozňo-parku, priamo na koľajisku.
Najlepšie mu to pristane na miestnej píle, kde je už pripravený na nakládku dreva. V neďalekom Maďarsku už na tento náklad netrpezlivo čakajú.
… ako vidím miesta píla dostala novú posilu. Fungel novú rosničku!!! Túto som ešte v mojom malom svete nepostrehol. No je najvyšší čas urobiť inventúru a pomaly doplniť a aktualizovať stav v loko-parku a vozňo-parku v mojej „skromnej“ zbierke (čo to tie myši do modelgaráže nenanosia :-)). Ale musím uznať, že im to spolu pristane.
Jedna odpoveď na “Plošinový vagón rady Kbmps/Ptdo”
No ale tvoj park sa pekne rozrastá.