Po dlhšej odmlke som sa konečne dostal k modelovaniu druhej časti môjho koľajiska. Po predchádzajúcich dumaniach o tom ako bude viesť trať novej časti koľajiska som v tejto fáze pristúpil k tvorbe koľajovej cesty a k finálnym úpravám. Následne som napevno nalepil podložie a postupne fixoval koľajničky a pripravoval na zaštrkovanie. Samozrejme k tejto časti neodmysliteľne patria aj výhybky. Rozhodol som sa narozdiel od prvej časti koľajiska, kde som použil výhybky s pevnými prestavníkmi ZEUKE (mimochodom prestavujú bezvadne a nemám s nimi žiadne zlé skúsenosti), použiť výhybky s odnímateľnými prestavníkmi BTTB. Cieľom tohoto rozhodnutia je aby prestavníky neboli na ploche budúceho koľajiska, ale boli ukryté pod plochou. Tým by výhybky mali vyzerať reálnejšie, ako s viditeľnými prestavníkmi. Po dokončení všetkých modelárskych prác spojených s touto „Fázou“ pripojím druhé koľajisko k prvému a tak vznikne jedno krásne veľké koľajisko na ktorom bude možné prevádzkovať dlhé vlakové súpravy, ako osobné, tak aj nákladné. Ako sa mi to postupne darilo môžete sledovať v obrazovej dokumentácii tejto „Fázy“.
FÁZA III. – Tvorba koľajovej cesty.
Po dlhšom vymeriavaní a posudzovaní umiestnenia točne a rotundy som usúdil, že musí dôjsť k jej premiestneniu na ploche. Takže som to nanovo vymeral a modelárskym, olamovacím nožom som vyrezal nový otvor pre jej umiestnenie. Vyrezaný styrodur som použil na zaslepenie pôvodného otvoru.
Týmto premiestnením točni som získal miesto pre rotundu, vďaka čomu vznikne aj väčší priestor medzi rotundou a točňou.
Takto presne viem kde mám nalepiť podložie na vytvorenie navýšenia koľajničiek oproti okolitému terénu.
Keďže som sa rozhodol pre umiestnenie prestavníkov tak aby ich nebolo vidieť, musel som vymyslieť umiestnenie prestavníkov pod plochu. Hoci je pravdou, že všetko je už vymyslené, tak som sa snažil tieto nápady použiť pri stavbe môjho koľajiska.
Potom som vyzeral dostatočne veľký otvor pre trn, ktorý bude ovládať prestavovanie výhybky, keďže prestavník má byť umiestnený pod plochou.
Skúška na sucho, ako to bude sedieť. Otvor je ako uliaty. Výhybka je už po úprave. Tiahlo prestavovania je z jednej strany skrátené a odbrúsil som aj úchytné očká pre prestavík.
Potom som sa pustil do lepenia podložia pod koľajničky. V železiarstve som objavil takúto obojstrannú, penovú lepiacu pásku s hrúbkou 2 mm a šírkou 2 cm, čo pod koľajničky TT úplne vyhovuje.
Detail nalepovania podložia. Koľajničky sú trochu širšie ako podložie, ale to vôbec nevadí. Štrkovanie urobí svoje a potom bude vidieť len pekný štrkový násyp.
Netrvalo dlho a bolo nalepené podložie na celej hlavnej stanici, Použil som na to neuveriteľných 16m penovej pásky. Takže to bude pekne rozsiahla stanica. 🙂
Medzi tým ako som lepil podložie, som si upravil prestavník BTTB na uchytenie a použitie pod plochou. Návod je známy asi každému modelárovi. Podrobnosti budú uvedené v sekcii triky a návody.
Pri skúškach s umiestnením prestavníka pod plochu som zistil, že vôbec neprestavoval, lebo medzera 2 cm (hrúbka základnej dosky) medzi výhybkou a prestavníkom je veľa. Musel som vymyslieť iné namontovanie prestavníka, lebo som pevne rozhodnutý, že na tejto časti koľajiska už prestavníky nebude vidieť. Rozhodol som sa pre umiestnenie prestavníka hneď vedľa výhybky, ale tak, že ho zapustím pod plochu a bude trčať len trn na ovládanie tiahla výhybky. Do styroduru som vyrezal potrebný otvor pre prestavník.
Prestavník som napasoval do pripraveného otvoru „dole hlavou“ aby smerom hore trčal iba trn, ktorým sa bude ovládať tiahlo výhybky.
ovládací trn z prestavníka do tiahla výhybky presne zapasoval a medzera medzi prestavníkom a výhybkou je minimálna, čím sa zabezpečí najpresnejší prenos pohybu trnu z prestavníka na tiahlo výhybky.
Prestavovanie výhybky je takto presné a takto uložený prestavník je ľahko prekryť budúcim terénom a štrkovaním. Prestavená výhybky do polohy rovno.
Po usadení prvej výhybky aj s prestavníkom zapusteným do plochy koľajiska som pokračoval vo vytváraní ľavého zhlavia stanice.
Tak isto aj na pravom zhlaví, zatiaľ položenie prvých troch výhybiek s prestavníkmi. Samozrejme súčasťou tejto fázy je aj vyvedenie káblikov, pre elektrické ovládanie prestavníkov, pod plochu.
Následne som spojil koľajničkami výhybky pravého a ľavého zhlavia a vytvoril tak prvé dve manipulačné koľaje vo veľkej stanici. Každú koľajničku pred prilepením rozoberiem, vyčistím kontakty od oxidácie a zakonzervujem olejom na elektrické kontakty, ktorý bude tieto spoje chrániť voči oxidácii a zabezpečí lepší prenos prúdu v jednotlivých spojoch. Je to mravenčia práca, ale osvedčilo sa mi to už na prvej ploche. Výsledkom je aj po dvoch rokoch pekná plynulá jazda lokomotív aj napriek tomu, že používam plechové koľajivo BTTB.
No a neodpustil som si vyskúšať aj izolované úseky jednotlivých koľají v stanici. Bolo, že to radosti, keď som videl ako to pekne všetko funguje. :-))
Po nainštalovaní všetkých výhybiek na ľavom aj pravom zhlaví, som sa pustil aj do inštalácie dvoch „angličanov“ doplnených malou križovatkou.
Dve anglické výhybky sú súčasťou zložitejšieho pravého zhlavia. Dosiahol som tým, že vlakové súpravy budú vedieť jazdiť všetkými smermi.
Po ukončení ľahého a pravého zhlavia som sa hneď pustil do vytvárania izolovaných úsekov jednotlivých koľají veľkej stanice. Kompletné všetky štyri manipulačné koľaje pre nákladnú dopravu a jedna dlhá, izolovaná koľaj pre osobnú dopravu.
Ukážka aké dlhé vlakové súpravy sa je možné odstaviť vo veľkej stanici. 🙂 Môj zámer mi vyšiel na výbornú.
Práce s pokládkou koľajníc mi idú pekne podľa predstáv, tak som za chvíľku mal hotové všetky koľaje vo „Veľkej“ stanici. Všetky koľaje majú vytvorené izolované (prerušené) úseky, a kábliky na ich ovládanie sú vyvedené pod plochou. Tak isto je vyvedené aj káblovanie k jednotlivým výhybkám.
Po ukončení pokládky koľajníc v stanici som sa dostal aj k pokládke šírej trati, ktorá má dve vetvy. Jedna vedie smerom na kopec, kde sa bude nachádzať dedinská, malá stanička a druhá vetva vedie cez tunel popod kopec na ktorom bude len malý výsek dedinky.
Pohľad na presne vymerané a zatiaľ len položené koľajničky v malej staničke. V pravo je vidieť ako vedie trať cez tunel pod kopcom. Tie stromky s merlíku si netreba všímať, tie som tam zapichol ešte pred časom a nejako som sa nedostal k tomu aby som ich poupratoval. 🙂 pozn.autora.: Ale sú pekne urastené, ten ľavý má krásnu korunu, do TT trochu veľké, ale hociktorému H0-károvi by srdce zaplesalo.
Popri tom všetkom sa pomaly, ale isto pripravujem na spojenie obidvoch častí koľajísk dokopy, čím vznikne jedno veľké koľajisko. Vrstvením polystyrénu som sa dostal na výšku terénu na už existujúcom koľajisku.
Tak isto je všetko na tejto ploche pripravené aj na spojenie sa s prvým koľajiskom na začiatku „Veľkej“ stanice. Bude to trochu ťažšia operácia, lebo bude musieť prísť k demolačným prácam na už existujúcom koľajisku. Ale to rozšírenie trati za túto námahu samozrejme stojí. 🙂
Došlo k dlho očakávanému dňu, keď spojím obidve plochy koľajísk. Obidva rámy mám už napevno zošóbované, takže sa budem angažovať na viditeľnejších miestach. V týchto miestach o chvíľu dôjde k demolačným prácam. 🙁
Poviem pravdu dlho, predlho som si študoval návod na uvoľnenie pevného štrkovania na internete, ale keďže sa jedná o plechové koľajivo, ktorého mám neúrekom, rozhodol som sa pre radikálnu demoláciu koľajničiek. Náradie, ktoré som na to použil je vidieť na fotke. Inak išlo to ako po masle, až som bol trochu prekvapený.
V miestach kde sa bude napájať druhá plocha som si dal záležať, aby som nepoškodil koľajničky, ktoré tam ostanú.
Čáry-máry a už je povysávané a trate koľajísk sú prepojené. Skúška prepojenia dopadla na výbornú, tak sa môžem pustiť do terénnych úprav.
Začal som upravovať terén na fixovanie koľajničiek pri malom jazierku. Použil som na to polystyrén hrúbky 1cm, s ktorého som si narezal potrebné kusy a tie som pomocou Duvilaxu prilepil na existujúci podklad. Polystyrén som prišpendlil špendlíkmi s hlavičkou.
Tak isto som to urobil aj na druhej strane spojenia oboch plôch a tu som už nalepil aj podložie z už známej obojstrannej, penovej pásky.
Kým mi to všetko schlo, tak som mal čas a začal som postupne vrstviť polystyrén a vytvárať hrubý základ budúcej krajiny. Ale to som už vlastne v ďalšej fáze „Stavby II.“ Takže pokračovanie bude v ďalšej fáze. Tým chcem skonštatovať, že trate obidvoch koľajísk sú pevne prepojené a tak už budú tvoriť trať jedného veľkého koľajiska. 🙂
27 odpovedí na “FÁZA III. – Tvorba koľajovej cesty.”
Samba mám jeden dotaz.Nechcem malovať čerta na stenu,ale v prípade poruchy ako vyberieš
prestavník,keď ho máš blokovaný s obidvoch strán.Ja by som ho usadil do celého vyrezaného
otvoru a zo spodu zafiksoval.V prípade poruchy sa dá vybrať zo spodu.
Stačí len ten otvor pre prestavnik urobiť zo spodu.A máš to vyriešené.
To bude ale veľká stanica
HUDI: Pri umiestňovaní prestavníkov týmto spôsobom som s možnosťou poruchy samozrejme počítal. Prestavník aj po vytvorení krajiny sa bude dať vybrať len z hora, to znamená, že budem musieť okolie prestavníka rozbúrať a po výmene, alebo oprave znovu dať do pôvodného stavu. Osobne sa toho nebojím, lebo pred nedávnom som musel takto isto meniť už zaštrkovanú výhybku osadenú v krajine: Bolo s tým trochu roboty, ale na ploche nič nie je vidieť a trať znovu fachší bez chyby. Pokiaľ by sme sa mali báť každej možnej poruchy, tak by koľajiská boli bez štrkovania, domčeky by boli len položené a koľajničky iba prišpendlené !!! A to myslím, že by nevyzeralo veľmi modelovo. Každé koľajisko, akokoľvek dokonale postavené potrebuje údržbu a kde tu niečo aj rozobrať a vymeniť. Tomu sa nikto nevyhne. O tom je predsa modelovanie !!! 🙂
Vidím Norbi, že si sezónu odštartoval – tak držím palečky a nech sa dieľo darí… Ja už makám tiež.
Hmm, registrujem ďalší pokrok! Chlape, ty nespávaš? Tak ti poviem Norbi, že až teraz s tými súpravami to dostalo ten správny rozmer, ktorý som si neuvedemoval ani na jeseň, keď som tú plochu videl na vlastné oči. Tož len tak ďalej, nech to čím skôr prebehneš komplet dookola. Bacha však na tie prestavníky, nech ich nezalepíš. Prekryl by som ich najskôr niečim pevným a tenučkým s prilepením IBA na okolitý styrodur a až potom zaštrkoval, zahlinil a zatrávnil. Takto v prípade potreby budú prístupné skalpelom bez poškodenia terénu, stačí obrezať z troch strán a otvoriť ako viečko od jahodového jogurtu. Ale ty to máš isto vyriešené, tak sorry za rozumovanie spôsobené diagnózou.
Ahoj Norbi, pri demolícii dobre navlhči koľajové lože a asi po 10 minútach koľaje podober zalamovákom, ide to ako po masle…
dedo63: Presne tak ako píšeš, modelujem iba v noci. Cez deň sa venujem rodine. Teraz nepracujem, tak si viem ráno dlhšie pospať a to mi vyhovuje. To že mi radíš mi nevadí. Mám to už teoreticky všetko naštudované z internetu. Na prekrytie prestavníkov mám svoju metódu, ale je náramne podobná s tou tvojou. Čím to asi bude?! 🙂 Búracie práce prídu na rad až po Novom Roku. Dnes modelujem naposledy v tomto roku a chcem dokončiť pokládku koľajníc na celej novej ploche, aby som sa pripravil na budúcoročné spojenie obidvoch plôch koľajiska.
Norbi, to nie sú rady, to je iba konštatovanie, tomu sa proste ubrániť nedá, má to súvislosť s diagnózou…
Gratulujem! Z malého sníčka sa stáva veľký…
Si makač Norbi, ale ja som dnes večer tiež spokojný lebo sa mi konečne podarilo vymyslieť hrubý plánik Dedovho Enka II. Tak veľa zdaru a teším sa na pokračovania, otváram si tú tvoju stránku tak často ako dobrú knihu… tak dobrúúúú
dedo63: V poslednej dobe nejako nestíham, hoci to vyzerá, že makám. Vedel by som aj viac, ale aj rodine sa treba venovať, Na druhej strane som spokojný, lebo už mi to jazdí na veľkej ploche. Teší ma tvoj postup s dedovým enkom. Viem, že tiež makáš. Ďakujem za pochvalu stránky. Aj na tvojej je toho veľa pekného a nie len čo sa týka vlakov. Proste sme poriadne „švacnutí“!!! 🙂
Samba pozeral som si tvoje koľajisko a musím povedať,že je poriadne veliké.Ja tiež pracujem na mojich stromčekov asi tak aspoň hodinku,dve.Tak tiež pomáham aj manželke,keď sme už len my dvaja doma.Dcéra išla bývať s priateľom do podnájmu. To bude práce s tvorbou krajiny.Ako ťa poznám bude to pekná krajina.Veď ty si šikuľka ako dedo.Chodím pozerať aj na dedovú dioramu. Mám ozaj šikovných kamarátou.
HUDI: Ďakujem za pochvalu, dobre to padne od ľudí, ktorí vedia o čom hovoria. To čo si ty dokázal za posledný rok si tiež zaslúži pochvalu. Pokročil si o velikánsky kus vo svojom modelovaní a som nesmierne rád, že si to pred rokom nezabalil, ale rozhodol si sa pokračovať. S jedným však súhlasiť nemôžem, ja sa dedovi nevyrovnám, ale som mu neustále v pätách, ale on vie strašne napredovať. Plocha je to obrovská a teším sa na tvorbu krajiny. ale pred tým ma ešte čaká elektrifikácia celého koľajiska a to je to čo ma najmenej baví. Držím palce s tými stromčekmi, nech sa ti darí. Ten prvý sa ti krásne podaril, tak len tak ďalej.
Samba tiež ti ďakujem za pochvalu.No už keď som to začal,tak to už nezabalím.Za to môžem ďakovať tebe a dedovim.Dosť ste ma povzbudzovali aby som to nevzdaval.No ja budem pracovať na stromčekov ďalej.Mne ich nebude treba toľko ako tebe.Ty na stromčeky máš už prax tak ti to pôjde raz dva.
Samba: No veru na stavbu tvojej krajiny sa Norbi teším aj ja, lebo dobre vieš, že to je môj najväčší záujem. Keby si videl momentálny stav Dedovho enka isto by si nenapísal, že si mi v pätách, ale o hodný kus v predu, ale neboj ja to pomaličky dám dokopy a potom budeme zasa vzájomne okukovať naše dieľka a v dobrom sa predbiehať v nápadoch. Tiež ma čakajú iné zaujímavé práce a tak toho času proste nie to toľko, koľko by sme chceli.
Hudi: Ver, že aj som rád, že si ostal pri našom hobby. Ono to niekedy tak býva, že dochádza chuť, lebo je to kôň na dlhé trate. Vtedy ale stačí pár týždňov oddychu a už ti to zasa chýba. Tak pekne len pokračuj, lebo tvoríš krajinku a tá vždy prináša to najväčšie potešenie. Veľa zdaru kamaráti, ja musím popohnať svôjho stolára, nech práskne do koní…
Toto obdobie je ako stvorené na modelovanie. A tak nezaháľam ani ja. Po menších zásahoch na rozpracovaných vozoch Bai som sa pustil do budov na mojich moduloch. Presnejšie do rámov okien a dverí. Dnes ich čaká nástrek a potom už len osadenie do otvorov. Uf, to zas bude piplačka. 🙂 Murári sa tiež činia a tak objekt skladu a vážneho domčeka už dostali /staroO novú omietku. Po nich nastúpia tesári a klampiari, aby sa popasovali so strechou. 🙂
dedo63: Na krajinku sa veľmi teším, ale ešte musím prejsť jednou ťažkou etepou a to je elektrifikácia kompletného koľajiska a stavba ovládacích panelov. Naschval píšem v množnom čísle, lebo ich bude viac. Na jeden by sa to nezmestilo a bolo by to neprehľadné. Viem, že si teraz vo fáze prestavby celého dedovho enka, Lebo máš na to pádny dôvod a viem aj to, že si sa posunul o velikánsky krok dopredu, čo sa týka zázemia v modelovaní, čo je najdôležitejšie. Keď je pochopenie, hneď sa to lepšie tvorí. Držím palce.
Igi: Teraz modeluje asi každý modelár, veď je sezóna. Takže si sa pustil do modulu stanice „Slavošovce“?
Samba: Keby len do Slavošoviec!. Paralelne aj do budov na zastávkovom module ŠTÍTNIK mesto. Nanešťastie oba moduly stále nie sú doma. 🙁
Samba-Práve čítam čo si tu píšete.Neviem ako je u vás,ale v Poprade sneží už celé popoludnie.Tak dokončievam tie listnače.Napodiv mi to ide celkom dobre. Začal som aj topole s drôtu.Skúšam kmene oťapať kávou s lepidlom.Teraz to schne tak som zvedaví,ako to dopadne.Mám pripravené aj prírodné kostry.Bol som aj na návšteve koľajiska u igiho.Celkom sa mi páčilo.
Opravujem sa bolo to u Romana.Chcel by som sa pozrieť aj na Igiho.
Igi kolajisko nema. Ma len moduly a aj tie teraz nie su doma. Najlepsie bude prist sa pozriet na nejake modulove stretnutie. ♣:-)
No Samba Dedo to berie od podlahy.
Ahoj kamarát, veľmi ti držím palce vo všetkom čo robíš a viem že popri veľkej rodine, mladej manželke, práci a novom projekte toho času (síl) moc na šiši hobby neostáva, no nemyslíš si, že občas treba aj zastaviť čas a oddýchnuť si pri koľajisku? Keď už som si našiel kúsok času aj ja, popri prestavbe bytu, práci, turistickom šialení a občasnej lenivosti – tož si myslím, že by si sa mohol posnažkať už aj ty a uviesť nás ostatných zasa trošku do úžasu!
Norbi, kamaráti čakajú na novinky na Samba Vlaky !!!!!!!!!
Nádhera. Kedy budú ďalšie fotky?
Všetko je to veľmi pekne….akurát si pokladám otázku či také niečo vytvorím aj ja…..V Senici takéto skupinky asi ani nie sú…tak možno za 10 rokov sa odhodlám..držím všetkým palce vo Vašej práci…..