Rám pod toto koľajisko je robený presne takou istou technikou ako rám prvého koľajiska. Keďže stavbu prvého rámu som nezdokumentoval, tak Vám teraz prinášem postup stavby rámu. Rám je robený z drevených hranolčekov a zmontovaný je pomocou sktutiek do dreva. Nohy rámu sú opatrené kolieskami, aby som vedel celým koľajiskom pohybovať podľa potreby pri jeho stavbe a údržbe.
Na začiatku je pár hranolov, ktoré som si doniesol z kutilského obchodu v našom meste. Rozhodol som sa použiť presne tie isté, ako pri stavbe rámu pre prvé koľajisko. Som s nimi spokojný, tak načo experimentovať s niečím novým 🙂
Hranolce som rozbalil z balíkov. Je ich dokopy 50 bežných metrov o romere 3x2cm. Výhodou je to,že sú už ohobľované a vysušené, takže nehrozí, že by sa mi rám pozdejšie zdeformoval. Som si istý, že do poriadneho rámu sa oplatí investovať.
Podľa plániku som si narezal potrebné dĺžky a poskladal ich na podlahe do tvaru základného rámu. Všetky spoje som zošróvboval skrutkami do dreva 4,5×40 mm. Spoje sú vďaka tomu pevné a tým je pevný aj celý základný rám.
Celý základný rám je potrebné ešte spevniť a vystužiť, aby dokázal niesť záťaž koľajiska. Preto som vmontoval aj pozdĺžne výstuže rámu s tých istých hranolov ako aj samotný rám.
Následne som ešte vmontoval aj priečne výstuže čím rám ešte viac spevnel a vďaka tomu bude dostatočne pevný a silný, aby sa s ním vedelo pohybovať po miestnosti. Týmto je prvá čásť stavby rámu dokončená.
Na druhú čásť stavby rámu použijem hranoly o rozmere 5x3cm. Tak isto som si ich kúpil v našej kutilskej predajni. Ich dĺžka je 2,5m. Budú mi stačiť tri kusy, ale pre istotu som zobral štyri. Jeden nikdy nevie, čo zle odmerám 🙂
Narezal som z nich 9 ks o dĺžke 70 cm a na spodok som namontoval otočné kolieska. Už je asi každému jasné, že to budú nohy rámu koľajiska. Vďaka tým kolieskam budem vedieť s rámom pohybovať podľa potreby po miestnosti.
Nohy som rozmiestnil tak, aby aj pri väčšom zaťažení dokázali spoľahlivo držať koľajisko. V spodnej časti asi 10 cm nad podlahou som nohy spevnil výstuhami z hranolov o rozmere 3×2 cm, s ktorých som staval vlastný rám koľajiska.
Potom som celý rám opatrne otočil na nohy a prisunul k pôvodnému koľajisku. Teraz je vidieť aké veľké bude celé koľajisko po dokončení. Modelárska miestnosť týmto bude celá využitá. Na tomto ráme sa teraz budem modelársky vyžívať, ale to je už do ďalšej „Fázy“ môjho modelovania druhej časti koľajiska.
No a nakoniec som si neodpustil zverejniť aj mojich pomocníkov. Bez nich by som nič neurobil. Dialkový ovládač je od CD prehrávača na ktorom ma počas celej stavby rámu sprevádzala kapela „KATAPULT“. Je to možno paradox, ale pri stavbe prvého rámu som tiež počúval tú istú kapelu a tak isto mi stačilo na stavbú odohratie jedného CD-čka samozrejme v MP3. :-))