Stavba tunelov, mostu a hrubý základ krajiny.
Neodmysliteľnou súčasťou železničných tratí sú tunely, mosty a terénne prevýšenia. Nachýbajú teda ani na tomto koľajisku. Základom celej krajiny je polystyrén o hrúbke 50mm, krorý je prilepený Duvilaxom na špecialnom, drevenom ráme. Jeho nohy sú opatrené kolieskami, aby sa dalo plochou pohybovať. Tak je zaručené, že sa viem dostať aj k zadným častiam, čo je výhodné nie len pri samotnom modelovaní, ale aj pri údrbe už po dokončení celej krajinky. Prach je náš veľký nepriateľ! V tejto časti stavby som na lepenie požíval Duvilax. Pozdejšie som už používal jedine Herkules. Je podľa mňa oveľa lepší, lebo po zaschnutí je úplne priehľadný. Čo pokladám za jeho najväčšiu výhodu.

Začala sa stavda tunelov. Použil som na to obyčajný polystyrén, ktorý som rezal modelárskym, olamovacím nožom. V tejto fáze stavby koľajiska som mal polystyrénové guličky aj v slipoch.

Prejazdnosť hrubej stavby tunelu je v poriadku. Elektrické mašinky musia mať však pantografy v spustenej polohe. Nevadí, lebo moje koľajisko nebude mať horné elektrické vedenie.

Na koľajisku bude jeden dlhý oceľový, železničký most a tri tunely. Hoci robím koľajisko prvý krát a som úplný začiatočník, rozhodol som sa, že vyskúšam aj patinovanie umelohmotných skladačiek stavieb. Môj prvý pokus boli mostné piliere.

Na patinovanie som použil olejové farby, ktorými som natrel celý mostný pilier a následne som ho do čista vyutieral mäkkou látkou, tak aby medzi murivom ostala olejovka, čím som vytvoril fugovanie muriva. S výsledkom som bol nadmieru spokojný. Rozdiel ja viditeľný.

Na oceľovom moste som patinou znázornil prirodzené hrdzavenie konštrukcie a to sa odrazilo aj na mostných pilieroch.

Na tvorbu tohoto jednokoľajového tunelu som použil tunelový portál v mierke H0. Páčil sa mi viac, ale musel prejsť nutnými úpravami veľkosti a tak isto patinovaním. Do vnútra tunelu som použil kartónové murivo, ale keď sa teraz odstupom času na to pozerám, viem, že na ďalšej ploche budem stavať tunely inou tecnikou. Ale vtedy som to považoval za krásny tunel. Hold začiatočník.

Aj pri stavbe tohoto dvojkoľajového tunelu som použil upravený portál z H0. Tu je vidieť, že mám tunely štrkované. Ale to len preto, lebo som sa štrkovať učil tam, kde to bude najmenej vidieť. Ale išlo to v pohode a štrkovanie sa na prvý krát perfektne vydarilo. Vidieť aj výhybky po zaštrkovaní, s prestavníka je vidieť len malú časť. Takže mám štrkované tunely, čím sa asi nemôže pochváliť každý modelár 🙂

Na tomto zábere je vidieť jednokoľajová a aj dvojkoľajový tunel s upravenými portálmi s H0. Tunely vchádzajú do jedného pohoria a nie je vidieť kde tunely vyúsťujú.

V hornej časti koľajiska nad dvomi tunelmi bude umiestnený ďalší objekt a to dedina s drevárskym závodom. Z polystyrénu som vytvoril hrubý základ cesty na pílu.