Poslednou časťou už takmer dokončeného koľajiska je mesto „HORANY“. Jeho názov je odvedený od okolitej, malebnej prírohy, plnej ihličnatých lesov a okolitých hôr. Mesto má námestie, železničnú stanicu, autobusovú stanicu, radnicu, poštu, kostol, obytné domy, obchodíky, krčmy a cukrárničku. Je to najväčšia čásť na ktorej som doposiaľ modeloval, preto som si ju nechal naposledy. Najťažšie bolo naprojektovať celé rozloženie budov. Potom to už išlo ako po masle.
Najviac som sa trápil z rozmiestnením budov. Akú takú predstavu som mal. Bol som si istý, že kostol chcem mať mimo centra mesta na terénnom prevýšení. Tak som zo styroduru vyrezal navýšenie a prilepil na miesto.
Po rozvietení poskočilo moje začiatočnícke, modelárske srdiečko. Nechal som ju svietiť a trochu sa kochal.
A tu je ešte datail na mestskú lampu. Je presne podľa mojich predstáv. Pán Korinek, ešte raz ďakujem.
Ulice som ďalej dotváral vodorovným, dopravným značením. Vyrobil som ho narezaním bielej, elektrikárskej, izolačnej pásky. Už na prvý pohľad je vidieť, že je to ručná práca. Chýba presnosť strojovej výroby. Ale ruka je len ruke a nie stroj. 🙂
Podobne ako areál píly v dedine, aj v meste na ohradenie autobusovej stanici, som sa rozhodol pre pletivový plot. Tentoraz som však stĺpky vymodeloval z viazacieho drôtu o hrúbke 1 mm. Vzpery som cínoval. Takto som sa aspoň trochu dostal do mierky.
Následne som ich všetky naraz striekol sivou základovkou v sprai. Sprai mi ostal z výroby preliezok pre moju dcérku. Tak som ho hneď využil a nemusel som štartovať air brusch. 🙂
Po vyschnutí lepidla a odstránení špendlíkov som už na hrúbku pletiva nemyslel a kochal som sa jeho pekným rovným a napnutým nalepením. 🙂
V datailnom pohľade to nie je až také zlé. Ako sa viac na to pozerám, celkom si na to zvykám. No proste nebudem mať všetko úplne v mierke.
Na zatrávňovanie takýchto veľkých plôch používam výhradne trávne koberce, od výrobcov bývalej NDR. Pred tým ako ich nalepím, navlhčím ich z opaku vodou, čim zmäknú a krásne kopírujú aj členitý terén. Kým vyschne lepidlo, fixujem ich špendlími. Takto to vyzerá smerom od radnici, ku kostolu.
Pri tomto pohľade z vnúra oplotenia som si uvedomil, že pletivo je oproti stĺpkom dosť hrubé. Ale čo už, hold začiatočník. 🙁
Už pri lepení trávnych kobercov, vytvátam cestičky, ktoré budem modelovať z najjemnejšieho štrku od 0 – 1mm. Táto vedie na kopec, ku kostolu.
Pri pohľade na túto čásť trate za mestom, ma napadol ďalší detail a hneď som ho aj vyskúšal. Do trávy som dal kamene.
Tieto kamene sú prakticky odpad pri výrobe štrku na štrkovanie koľajničiek. Ale dajú sa pekne využiť. Ešte že som si ich odložil a nevyhodil.
Kamienky som vlepil na kraj trávnatého kobezca a presypal statickou trávou od NOCHa. Po vyschnutí a následnom povysávaní sa objavil pekný, detailný doplnok koľajiska.
V miestach blízko budúceho jazera, som to ešte doplnil vysokými trstinami. Vymodeloval som ich z dlhých vlákien vysokej trávy od NOCHa.
Potom som na chvíľu na koľajisku nerobil, lebo som si musel pripraviť listnaté stromčeky a kríčky, aby som dotvoril krajinu v okolí mesta. Výrobu stromčekov si môžete pozrieť vo Fáze V.
Okolie radnice som osadil šiestimi malými okrasnými stromčekmi a za radnicu vysadil urastený gaštan.
Pri lepšom pohľade na okolie mesta som usúdil, že ešte potrebujem kde tu doplniť stromky a kríčky. Objednal som nové foliáže skúsil vymodelovať nové druhy stromov a kríkov. Takto im to pristane na ploche koľajiska.
Pri výrobe týchto kríčkov som dával viac pozornosti na detailné znázornenie základu kríčka s konárikmi.
Tak isto som sa pokúsil o detilnejšie vypracovanie kmeňa, konárov stromou. A toto listovanie je proste pecka. Ak ste zvedaví o aké listovanie ide, tak vo Fáze V.
Myslím, že aj kosenie trávnika si zaslúži svoju pozornosť, Primátor si zaslúži pochvalu za starostlivosť o zeleň vo svojom meste. :-))
Vytvoril som štrkové dno jazera a aj koryto potôčika, ktorým priteká voda z okolitých hôr. Priteká cez priepusť pod traťou a malým železničným mostom.