Železničné múzeum v Lužnej u Rakovníka.


Jednu júnovú sobotu v roku 2013 sme boli s kamarátom Romanom na burze v Prahe. Roman mi výdatne pomáha pri návštevách Pražských búrz, tak som sa mu chcel nejako odmeniť. Keďže je obdivovateľom parných lokomotív, rozhodol som sa pre návštevu Železničného múzea v Lužnej u Rakovníka. Veľa som už o tomto múzeu počul, ale nikdy pred tým som ho nenavštívil, takže tá odmena pre Romana, bola zároveň aj odmenou pre mňa.
Obec Lužná sa nachádza na okraji Křivoklátských lesov. Navigácia nás pekne doviedla z Prahy až do obce Lužná, kde sme auto odstavili priamo v areáli stanice Lužná. Po pár minútach ľahkej chôdze sme už stáli pri vstupnej pokladni do múzea. Postupne sme si prezerali exponáty vystavené pod holým nebom, až sme sa dostali do centrálnej časti celého múzea, kde dominovala točňa s velikánskou rotundou s trinástimi stániami. A teraz trochu z historických faktov: „Pôvodná výtopňa na trati z Kladna do Chomutova sa v roku 1871 nachádzala priamo v obvode stanice Lužná-Lišany. Rastúca prevádzka viedla k zriadeniu novej priestornejšej výtopni pri kladenskom zhlaví (úsek, kde sa rozvetvujú koľaje), jej výstavbu Buštěhradské dráhy ukončili v roku 1924. Teraz sa tu nachádza železničné múzeum. V 80-tych rokoch bola v areáli postavená nová hala na opravu motorových trakčných vozidiel.Napriek tomu, že niektoré historické budovy (napr.montážna hala pre parné lokomotívy) museli byť zbúrané, pôvodná čásť výtopni zostala zachovaná, a to aj s technologickým zariadením pre prevádzku parných lokomotív.“ V tejto centrálne časti sme s Romanom strávili hodiny prezeraním parných lokomotív, ktoré tvoria najpočetnejšiu a môžem povedať aj najzaujímavejšiu časť celého múzea. Všetky vystavené a prístupné mašiny sme si detailne poprezerali a do nejednej sme aj vstúpili a pokochali sa výhľadmi s týchto železných obrov. Roman bol vo svojom živle a cítil sa ako hlavný hrdina s filmu „Železný dědek“. Okrem parných lokomotív sa v areáli točni s rotundou nachádzali aj motorové lokomotívy ako Sergej, Pilštik, Karkulka, Hektor, Okuliarnik a iné. To som sa zase nevedel vynadívať ja. Motorové lokomotívy sú mojou srdcovkou, aj keď parné tiež rád obdivujem. Postupným prezeraním celého areálu múzea sme sa dostali aj k historickým vagónom, motorovým vozňom. ďalej sa tu nachádza aj priestor zauhľovania a pieskovania s vodnými žeriavmi, proste jedna nádhera pre obdivovateľov historickej železnice, ako ja s Romanom sme. Neďaleko točni sme naďabili aj na úzkokoľajku o rozchode 800mm, ktorá vrátane vozidiel pochádza z podnikovej dopravy kladenských hutí POLDI. Celý čes ako sme boli v múzeu na tejto úzkokoľajke POLDI prebiehali vyhliadkové jazdy pre návštevníkov. Takouto niekoľkohodinovou prehliadkou sme trochu vyhladli, tak sme vošli do odstaveného reštauračného vozňa „ČSD“, kde podávali rýchle občerstvenie s možnosťou nealko a alkoholických nápojov, tak ako za čias najväčšej slávy týchto vozňov. Po pozdnom obede sme sa pustili do prehliadky stálych, krytých expozícií. Nachádzajú sa tu vnútorné zariadenia koľajových váh, zbierka telefónnych aparátov, rôzne prístroje a zariadenia z hradiel, stavadiel a dopravných kancelárii. Nemôže tu chýbať ani expozícia týkajúca sa modelovej železnice. Jej obsahom sú krásne, detailné, ručne vyrábané modely parných lokomotýv, ďalej modely klasických mierok TT a H0. Tiež aj papierové železničné modely. Nachádza sa tu aj funkčné koľajisko v mierke H0.
Po prehliadke celého múzea, sme si ešte prehliadli aj staničnú budovu Lužnej u Rakovníka, staré skladisko s priľahlými budovami. Taktiež staničné koľaje s vodnými žeriavni a svetelnými návestidlami „CCCP“. Táto stanica je stále súčasťou prevádzky Českých dráh. V roku 1996 bola ukončená prevádzka depa ČD v Lužnej. V nasledujúcom roku tu bola vďaka dobrovoľným spolkom zahájená výstavná činnosť, na ktorú naviazalo založenie železničného múzea Českých dráh v roku 1999.
Návšteva tak rozsiahleho a krásneho areálu, s množstvom lokomotív, vagónov a železničných zariadení z dôb minulých vo mne zanechalo krásne spomienky a návštevu tohoto múzea Vám vrele doporučujem.

Previous

2 odpovede na “Železničné múzeum v Lužnej u Rakovníka.”

  1. Ale Zbyňo, snáď by si sa na nás nehneval, keď sme si to tak pekne užívali a kochali sa pohľadmi na staré kúsky. Za všetko môžem jedine ja, lebo Roman do poslednej chvíle nevedel kde ideme, lebo to bolo pre neho prekvapenie za to, že mi výdatne pomáha na cestách do Prahy .

Pridaj komentár