Ako som si postavil „Komárka“


Tak modelársku sezónu 2015/16 som zahájil, ako každoročne zasnežovaním a hneď po vytvorení a rozposlaní pozdravov k Vianociam a Novému Roku som sa pustil do poriadneho modelovania. Keďže som už za posledné dva roky nič poriadne nemodeloval, rozhodol som sa pustiť do zaujímavej stavby a to do Parného vozňa M124.001 „ČSD“ s prezývkou „KOMÁREK“. Prečo zaujímavá stavba? Odpoveď nájdete vo fotodokumentácii a len tak ruku na srdce, koľký z Vás majú doma tento zaujímavý model vymodelovaný a to vo veľkosti TT (1:120). K odliatku som prišiel na jednej z mojich pravidelných návštev búrz a povedal som si, raz sa do tohoto zaujímavého predchodcu „Hurvínka“ určite pustím. Ako som už písal po dlhom modelárskom ničnerobení som nejako na neho dostal chuť. Stavba začínala s vymyslením pojazdu, potom dotvorením odliatku (lebo my čo sa tomuto odvetviu modelovania venujeme, vieme aké sú odliatky od p.Molatu, ale ja tak veľká vďaka za to, že ich máme), následne použitie na nástrek Airbrusch (konečne už mám kompletnú výbavu, ale o tom v nejakom inom článku), postupné zasklievanie, rámovanie okien (a to Vám poviem, že bola asi najväčšia fuška), madlovanie a došperkovávanie celého modelu a nakoniec ešte z veľkou radosťou aj zverejnenie článku na mojej stránke. Musím priznať, že táto stavba bola pre mňa veľkou modelárskou školou, kde som si osvojil (vyskúšal) modelárske techniky ktoré som do teraz nepotreboval. Pred stavbou a počas stavby som mal naozaj „malú dušičku“ a ako hovorí klasik Zbyňo, mietamy toho „plné brejle“, ale nakoniec ten výsledok stál zato. To je ako keď hodiny niekde na turistike v horúčave stúpate, už miestami nevládzete, musíte oddychovať, trochu sa medzi tým aj posilniť, ale po výstupe tie výhľady stoja za tú námahu. Tak isto som sa cítil aj pri stavbe tohoto krásneho modelu. No ale každému rodičovi sa zdá jeho dieťa najkrajšie, ako znie stará pravda, tak najlepšie posúdia tí nezainteresovaní a tí hodnotia najreálnejšie. Tak ak ste zvedaví, ako som sa s „Komárkom“ vysporiadal, prezrite si fotoreport a kľudne budte kritickí. Pomáha mi to v ďalších stavbách. S mottom “ Kto ma len chváli, to je môj nepriateľ“.

Previous

21 odpovedí na “Ako som si postavil „Komárka“”

 1. Vau, som mierne odpadol. Preto mierne, lebo ešte zvládam písať komentár. Model je dokonalý, vyzerá to bombovo. Sa mi páči, ako si napísal článok, takou vtipnejšou formou.. A ako si napísal, že „Kto len chváli, je nepriateľ“ tak Ti musím vytknúť dva detaily. V komentároch pri fotkách si napísal madlá z 3mm plechu – určite si použil 0,3mm a Ohura si nazval Ohor… 🙂 – ale to len aby som nebol nepriateľ 😀 Mimochodom, to rámovanie si zvládol na výbornú, už nemôžeš pri našich telefonických rozhovoroch namietať, že robím lepšie modely ako Ty…… Najkrajšie zábery sú naozaj na tej Zbyňovej dioráme, vyzerá to ako keby sme sa vrátili v čase. Mimochodom, Zbyňovi sa páčil Tvoj komentár na mojej stránke pri Okuliarnikovi o tom, aby aj on nezačal s lokomotívami… aj okomentoval. Ešte raz skvelá práca a aby sme ostali priateľmi – oprav si tie dve chyby… 😀

  • Ahoj Marek, ty môj priateľ! Samozrejme, že každý sa dopúšťame chýb a nikto nie sme neomylný. Tie chybičky v článku som už opravil, ďakujem za upozornenie a Ohurovi sa ospravedlňujem. Článok som uverejňoval už po polnoci, takže niečo mi určite aj uniklo. Ty si o stavbe aj vedel a telefonicky sme kde čo aj riešili, hlavne čo sa týka toho rámovania aj toho zdrcnutia farby na streche. Nakoniec stavba dopadla podľa mňa na výbornú a v mojej zbierke sa zjavil zaujímavý model. „Dedo“ Zbyňo nech sa do stavby lokomotív a vagónov radšej ani nepúšťa, lebo by nám to určite natrel. On je proste iný level a som presvedčený, že by sme to so stavbou lokomotív mohli ako sa hovorí „zabaliť“. Ešte raz ďakujem za komentár a som rád, že sa ti model páči. Snažil som sa nikde neurobiť nejakú fatálnu chybu a ak áno, tak o nich viem len ja a ako vidím sú zatiaľ dobre skryté. Je to ručne zostavený model z toho čo nám modelársky svet a možnosti tohto sveta ponúkajú.

 2. No ale to níééééééééééé do prčic a vy poviete ze Zbynek je z inej planéty?Zbynku prepáč tvoje krajinkarstvo si velice važim ale Norino to čo ty robíž nemá páru.Ja naozaj neviem čo povedat.Aj kebyže mam na hlave 10 klobukov tak je to malo.Len nemo som pozeral na tvoje majstrovstvo -samozrejme preklepy mi nevadia hahahaha.Pekny kusok do tvojej zbierky ktory si zasluzi vyditelne miesto vo vitrinke.
  Verim ze to nieje posledny model vytvoreny z tvojich ruk.Dakujem za potesenie duse.
  R&R

  • Ach Roman, ty môj modelársky brat, zase ako vždy preháňaš. Ale nie, som veľmi rád, že som potešil tvoje modelárske srdiečko. Viem ako máš rád parné stroje. Len ma mrzí, že sme ho Lužnej nemali možnosť vidieť naživo, ale ešte nie je je všetkým dňom v našom živote koniec, tak uvidíme. Stavba bola plná nástrah, ale dokázal som sa s nimi vysporiadať a to ma hreje po tak dlhom modelárskom pôste. To máš velikánsku pravdu, že tento malý-veľký model si zaslúži svoje miesto, preto ešte stále je v dedovej diorámke a nejako sa mi ho odtiaľ nechce dať preč. Hrozne mu to tam pristane. V neďalekej budúcnosti si chcem v mojom pracovnom kúte urobiť poličku, kde už bude dedova dioráma mať svoje stále miesto a tam bude „Komárek“ vystavený, aby som sa každý deň mohol na neho pozerať a tešiť sa s neho. Apropó na margo Dedovho-Zbyňovho umenia. No neviem ako by to dopadlo, keby sa pustil do stavby lokomotív a vagónov. ja osobne sa obával, že aj v tomto odvetví modelárskeho umenia by mi to na plnej čiare natrel. Ešte šťastie, že sa zatiaľ k tomu nedostal. Roman, musím ti prezradiť, že Zbyňo je v modelovani naozaj z inej planéty. Ale pssst, nikomu ani muk. Je to proste modelársky virtuóz, len si to nechce priznať, Ja som mal tú česť vidieť jeho umenie na vlastné oči a to som teda naozaj „čubrnel“.

 3. No Samba ten komarek sa fakt vydaril.Ja nie som nepriateľ,ktorý ti tvoju vinikajúcu prácu pochvali.Takže máš ďalší kúsok do zbierky ako povedal statusak.Dedo má HURVINKA a ty máš KOMARKA.Pišeš,že ty lepty zatiaľ nepouživáš.Ja by som tiež tie madla vytvaroval s drôtika.Samba vrátim sa k tej streche,ktorá sa ti tak zvráskavela.Vizeralo by to ako pri staršich motoráčkov.Ne ber to osobne.Je to len môj príklad.Mne sa tiež páčila aj taká.Ale tvoja práca anápady sú vždy len tvoje.To ti nikto nezaprie.
  Ešte raz môj obdiv k tvojej práci.

  • Ahoj Hudi, tak po dlhšom odmlčaní si sa ozval aj ty a dobre som si všimol, že pokračuješ ďalej v modelovaní svojho koľajiska. Som tomu úprimne rád, lebo som sa už obával, či si modelovanie nezakvačil na klinec, ako sa hovorí. Ďakujem za pochvalu a cením si, tvoj názor. Neboj sa naozaj nepovažujem ťa za svojho nepriateľa, to je len motto. Stavbu som si užíval, hoci bola plná všeliakých zádrhelov, ale napriek tomu som ju zvládol.

 4. Už som si zvykol Norbi, že tvoje články sa veľmi dobre čítajú a podľa detailného obrázkového návodu by sa do práce mohol pustiť kadekto a aj pri menšej zručnosti by dosiahol dobrý výsledok… kadekto, samozrejme okrem mňa!
  Tak na niečo také mňa nikdy nenahovoríte, ja ostávam pri svojich krajinných oblých krivkách, ktoré ma fascinujú a tento druh bavkania ponechávam v oblasti scifi.
  Je to nádherný model, veľmi sa mi páči – čučím naň stále ako puk … zober ho v lete na stretko, chcem sa ho dotknúť …
  No a aby som sa nestal tvojim nepriateľom musím ti, ač s hlbokým zarmútením, ale musím, veľmi kriticky vyčiniti za tu opravenú strechu… keby si tu zdrclú farbu po prebrúsení zašpinil suchým hrdzavým štetcom, asi by som to už neustál ani neusedel…
  Takže vlastne dobre že si to opravil :)))))))))
  Všetko dobré, si frajer !!!!

  • Ááááá Dedo!! Ani nevieš aký som rád, že si sa dal komentovať a našiel si si čas aj v tvojom zaneprázdnení na prečítanie si článočku a fotonávodu. My sa už nejaký ten piatok poznáme a poznáme aj svoje dovednosti. Zatiaľ ma dosť teší, že do tejto oblasti modelovania sa nechystáš pustil, lebo by som sa obával pre mňa najhoršieho. Stačí, že mi poriadne dýcha na chrbát Marek. Ten sa teda poriadne rozbehol a jeho stavby sú miestami lepšie a dôslednejšie ako moje, hoci on to nechce uznať. Ale prezradím ti, že ja mu dávam odliatky v takzvanom „šrotíkovom“ stave s myšlienkou, že s tohoto neurobí úplne dokonalý model a pozri sa čo z nich dokáže vytvoriť. Tomu sa povie majster. Verím, že keby si sa do stavania vagónov a lokomotív pustil ty, tak by si nás ľahkým tempom predbehol, potom by si sa otočil a po pár modeloch by si sa na nás z veľkej diaľky usmieval a čakal kedy by sme ťa dobehli. Som presvedčený, že by si aj v tomto odvetví bol dobrý, ako v krajinkárstve, ale samozrejme ťa nebudem na nič nahovárať. Na stretko samozrejme „Komárek“ príde a budete sa môcť pokochať a tebe sa ho dovolím aj dotknúť. Dúfam, že vtedy už bude kompletne hotový aj s tabuľkami, popismi a ešte mám v pláne na ňom dorobiť nejaké detailíky.Ešte raz ďakujem za pripomienky a s tou strechou som veľmi rozmýšľal, či neurobím to čo si napísal v komentári, ale keďže sa jedná o model znázorňujúci M124.001, ktorý je muzeálnom stave v Lužnej u Rakovníka, tak som musel tú strechu opraviť a dať ju tak ako ju naozaj má. Ale neboj sa nejaké šrámy po zdrcnutí tam predsa len ostali ale to nie je vidieť na fotkách, takže pri prezeraní modelu na stretku si potom radšej sadni. :-))

 5. Pridám i ja svoj komentár, hoci bude mierne kritický. Tie madlá netreba riešiť leptami. Stále na nich bude vidieť, že nemajú kruhový prierez. Kľudne treba ostať pri drôtikoch, avšak v tomto prípade by modelu viac pristali s menším priemerom, než tých 0,3 mm.

  • Ahoj Igi, je pre mňa veľkou cťou, že aj modelár takých kvalít ako ty zablúdil na moje stránky. Veľmi si cením každú radu na zlepšenie svojich schopností. Je pravdou, že madlo na M124.0 nemám presne premerané (jeho priemer), ale ako som mohol z obrázkov mne dostupných usúdiť, tak myslím že priemer v skutočnosti 36mm je celkom v pohode. Keby si napísal, že rebríček na čele Komárka je mimo mierky, tak beriem. Ten je naozaj hrubý“, ale tomu ešte tiež asi nie je koniec, asi tu radšej pristúpim k niečomu na objednávku z leptu. tento model ešte dnes nie je úplne hotový a bude sa ešte dopĺňať o nejaké detaily, ale až dorazia tabuľky a popisy. Ešte raz ďakujem za návštevu mojej stránky.

 6. Popozeral som si fotky predlohy, tak ma to oslovilo, že v momente by som si chcel niečo také postaviť aj ja. V prvom rade chcem dokončiť svoje rozpracované modely, ale ak by si niekde na burze natrafil na takýto odliatok v H0, tak mysli na mňa prosím. Síce neviem, či ho urobím takto dobre ako Ty, ale je to nádherný model, tak prečo neskúsiť.. A aj tú M120 poprosím.. 🙂

  • Možnosti sú otvorené pre každého Marek. Som presvedčený, že dokážeš postaviť aj krajšieho „komárka“ ako je tento môj. Modelová veľkosť H0 (mierka 1:87) ponúka lepšie možnosti vydetailovania ako modelová veľkosť TT (mierka 1:120). Sám neviem, ako sú na tom odliatky v H0, ale ak budú tak to môžeš považovať za vyriešené. Inak by to bolo zaujímavé, keby sme si na stretnutí mohli porovnať svoje „Komárky“. 🙂

  • Ach Dedo, no čo dodať a to mám už na tento model doma popisy a v pláne dokončiť aj nádrž na vodu, ktorá bude v zadnej časti a ešte nakoniec dovážiť pre zlepšenie jazdných vlastností. Potom to bude naozaj paráda. Ver, že aj mne sa páči a ešt ti chcem veľmi pekne poďakovať za pochvalu. Normálne som o pár centimetrov narástol (ale asi len v páse). Trochu ma znepokojuje, že aj ty chceš stavať modely, lebo viem, že nás s Marekom úplne zakryješ, ale zároveň sa toho neviem dočkať. Ešte raz ĎAKUJEM za pochvalu, pomáha to. A ešte niečo na stretnutie ho doveziem a určite bude dokončený. A tebe sa ho dovolím aj dotknúť. 🙂

Pridaj komentár