Ako ste sa už z mojich riadkov o stavbe koľajiska dočítali, listnaté stromčeky si výhradne vyrábam sám. Na stavbu kmeňov všetkých stromčekov som použil metódu zapletania a motania medených drôtikov rôznych priemerov. Snažil som sa aby kmene pôsobili autenticky a reálne. Ale napriek tomu sa niektoré výtvory na seba strašne podobali. Som presvedčený a v tom ma nikto nepresvedčí, že prírodu, vie najvernejšie napodobniť len a len príroda. Dozvedel som sa o rastlinke, ktorá sa náramne podobá na listnaté stromčeky aj s ich mohutnou korunou. Dal som sa do pátrania a vďaka môjmu kamarátovi Igimu (skúsený modelár a suprový človek) som sa dostal k tejto rastlinke.
Tak sa s ňou trochu zoznámime. Merlík štetinkatý (Chenopodiumaristatum L.) je burina pochádzajúca z Ruska, alebo z Číny (teda z Ázii). V našich končinách sa nevyskytuje (no asi som rozšíril jej botanické pásmo) :-). Je to jednoročná rastlina, ktorá sa vďaka svojmu hojnému vysemeneniu každoročne množí. Teda ak si ju dáte do záhradky, tak môžete čakať na tom mieste na druhý rok ešte hojnejšiu „úrodu“ ako pred rokom. Jej semeno je také odolné, že mu neuškodia ani zimné mrazy. Na druhý rok ho tam určite máte. Preto doporučujem nepestovať v záhrade, ale v črepníkoch, aby sa Vám nedostal medzi kultúry, ktoré nechcete zaplieniť Merlíkom.
Takže Vám teraz prezradím ako som ju dopestoval ja a podľa obrázkov môžete posúdiť, či sa mi starostlivosť oplatila. Tak teda priesadky mi doniesol Igi, ja som ich popresádzal do malých črepníčkov a s láskou modelára zalieval. Keď trochu povyrástli, tak som ich jednotlivo (aby mali dosť miesta a mohli pekne rovno rásť) popresádzal do veľkého črepníka a naďalej sa poctivo o ne staral. Priznám sa, že som ich dva krát prihnojil hnojivom čo používam na muškáty. Tešil som sa ako malý chlapec, keď som videl ako rastú do krásy. Po niekoľkých mesiacoch začali trsy „burinky“ červenieť a pozoroval som na ich koncoch čierne bodky, čo boli semená. A bolo ich neúrekom. Po takmer úplnom vyschnutí som „úrodu“ pozbieral a najkrajšie trsy som si nechal na výrobu stromčekov, ktorým sa budem venovať v zimnej modelárskej sezóne. Semená, ktoré som vytriasol som si odložil na budúcoročný výsev. Tak pestovaniu zdar a modelovému pestovaniu zvlášť.
Merlík štetinkatý
Takto vyzerá produkt od fi.NOCH na výrobu listnatých stromčekov z prírodného materiálu. Toto ma presvedčilo, že túto rastlinku potrebujem a od vtedy som sa dal do pátrania po nej.
Priesady, ktoré som dostal od Igiho, som opatrne popresádzal do menších črepníkov. Použil som radšej dva črepníčky, aby som eliminoval možnosť, že by jeden črepník napadla nejaká „pliaga“ a ja by som prišiel o dlho zháňanú rastlinku.
Po niekoľkých dňoch, keď rastlinky zosilneli, som ich ešte raz presadil do veľkého črepníka, krorý zdobil môj dvor po celé leto.
V detaile je vidieť, že rastlinky sú naozaj silné, je to proste „BURINA“. Už teraz vidieť jej typické kučeravenie. To je základom bujnej koruny modelového listnáča.
Po dlhošom čase, čo som moje rastlinky nefotil, som spozoroval, že vyrástli do krásy a ich farba začala brať do červena.
Teraz keď sú rastlinky takmer dospelé, je ešte lepšie vidieť kučeravenie a tým vytváranie bujných korún budúcich listnáčov.
Fotka v režíme MAKRO odchaľuje malé čierne zrniečka na koncoch trsov rastlinky, čo sú jej semienka. Je nimi bohato obsypaná. Takže už teraz som vedel, že bude na budúci rok z čaho siať.
Semienka som starostlivo z jednotlivých trsov vytriasol a odložil na budúci rok. Ich vzhľad sa veľmi podobá na mak.
Nie všetky trsy sa hodia na býrobu stromčekov, lebo ich stonky sú všeliako poprepletané a dokrivené. Ja som si nechal na výrobu len tie najrovnejšie a tie čo mi svojou štruktúrou najviac pripomínali stomy.
Niektoré trsy som len tak ledabolo pozapichoval do polystyrénu na rozostavanom koľajisku a na porovnanie som tam umiestnil aj lokomotíbu.
Ich veľkost je monumentálna, ale myslím, že sa celkom hodia. Veď su v prírode aj urastené stromiská. 🙂
18 odpovedí na “Merlík štetinkatý”
Nazdar Norbi! Tak to čo sa ti podarilo dopestovať hneď na prvý krát, sa mne nepodarilo za 3 roky. Je to jednoducho nádhera. Asi mu novohradský luft prospieva viac, než ten košický. Takže na budúci rok si dávam u teba vypestovať nádherné modelové stromčeky. 🙂
Ahoj Igi, tak teraz si ma poriadne prekvapil. Znovu sa mi trasú kolená, keď to čítam. Samozrejme, že ti rád vypestujem hotové rastlinky, veď nebyť teba, tak doteraz iba zháňam ako sa k tomu dostať. Ale nie je problém, ak prídeš, aby si si nejaké aj tento rok vybral. Nenechal som si toho veľa, ale pre teba sa vždy niečo najde. Veď ja to budem potrebovať pozdejšie, lebo ja som ešte len polystyrénový na novom koľajisku.
Ááá, takže semienka, ktoré začínajú pučiť v kvetináči za oknom môjho žilinského bytu, pochádzajú až z Košíc… Hmm, tak to som veru nevedel. Ďakujem Igimu, za to že obdaroval Norbiho a ďakujem Norbimu, za to že obdaroval mňa. Budúce stromy vyzerajú skutočne monumentálne a už teraz sa teším ako to ukáže v enku. Igi sa isto nenahnevá, keď merlíkový les v Dedove pokrstím na Sambův háj, no taká Igiho lipa by tiež nebola od veci… Páni moc vám ďakujem…
Táák Zbyňo, teraz si pochopil prečo sa zemeguľa otáča 🙂 Taký je aj kolobeh pomoci medzi modelármi. Ide to od východu na západ, ale všetko sa dostáva cez stred. Len tak medzi nami modelármi, už aj mne vychádza nová úroda. Zatiaľ je vonku, ale na zimu šup dnu, aby nám mráz nepokazil radosť z očakávaného úspechu v madelárskom pestovaní. Tak „Mičurini“ prajem veľa úspechov.
http://dedo63.rajce.idnes.cz/pracovne/#120907_zbynek_svoboda_dedo_zeleznicny_modelar_002.jpg
Páni, som rád, ak som takto cez NORBIho pomohol aj vám. Veď tak by to medzi /nielen/ nami modelármi malo fungovať. Nech teda rastlinky utešene rastú a skrášľujú náš modelový svet. 🙂
Ahojte, tak Ti poviem Norino ze to riadne rasi v mojich kvetinacov,strasne rychlo rastu nase stromky na nase kolajiska.Tiez aj vdaka Igimu ze Ti poskytol tieto semiacka a vdaka samozrejme aj Tebe za poslanie modelarskeho ducha .Uz veru sa neviem dockat prvych stromcekov a samozrejme nebudu chybat na mojom pidikolajisku.Este raz velka vdaka.
Roman.
Roman, na fotkách čo si mi poslal mi to mierne vyrazilo dych. Po týždni také veľké výhonky. Keby som nevedel kedy som ti dal semená, tak ti neuverím. Je to proste „BURINA“ a „PLEVEL“ dokopy. Ak si dobre pamätám, tak balkón máš na slnečnú stranu. Tak im asi slniečko prospieva. Nech sa darí, len pozor na prichádzajúce mrazy !!!
Samba tak to sú fakt ako normálne stromy.Už len trocha zelene a je vymalované.
Tak že už nemusíš tvarovať stromy s drôtu.Máš ho už v črepe.
HUDI: Som presvedčený, že aj napriek týmto vypestovaným stromčekom, aj naďalej budem motať drôtiky na výrobu vlastných stromčekov. Samozrejme, že pri stavbe krajiny budem využívať aj tieto z Merlíku.
Páni, nože sa skúste pochváliť svojimi pestovateľskými úspechmi. Určite tie rastlinky už máte veľké. Mne akurát rašia ďalšie. V poradí už štvrtá generácia tejto sezóny. 🙂
Vydumal som i to, ako pekne vymodelovať ihličnaté stromčeky.
No ja sa nepochválim, lebo prvá sejba mi nevyšla. Behom týždňa semienka vyrástli asi tak 1cm a od tej doby (už asi mesiac) to čuší. Nevädne, neschne, ale ani nerastie. Proste čuší. Tak asi až na jar…
Nič si s toho nerobte, ani moje nerastú, asi ich tá zima zarazila. Na jar vysievam novú sejbu a myslím, že úroda bude zase hojná.
Moje rastú naďalej, ale už sú v teplúčku. Tie chladné dni im už nerobili dobre. 🙁
Ja vysial prvú sejbu doma za oknom, ale aj tak nič (ako som písal vyššie)… to však neva, na jar vysejeme opäť a už vonka…
Zdravim. chcel sa opytat,kde by sa dali ziskat semena tej rastliny,pripadne ci by ste dake neposlali. dakujem
Semená tejto rastliny, teraz neviem nikomu poslať, lebo čo som mal, už som rozdal mojim modelárskym kamarátom a čo mi ostalo je na budúcoročný výsev pre vlastnú potrebu. Takže najskôr ak o rok.
Alebo sa vybrať do najbližšej modelárskej predajne a tam kúpiť jedno balenie usušenej rastlinky. Zvyčajne obsahuje i vytrúsené semienka. 🙂