Po dokončení parného vozňa M124.001 s prezývkou „Komárek“ som sa tentokrát pustil do stavby ďalšieho parného dráhového vozidla. Presnejšie som sa rozhodol pre stavbu parnej lokomotívy 422.025 ČSD – Arcivévoda Karel s prezývkou „Malý býček“. Ani neviem prečo znovu parný stroj? Keď som videl odliatok v ponuke pána Číža, tak ma oslovil asi jeho dominantný komín so zachytávačom iskier, typickým z našich tratí. Tak isto ma zaujali jeho malé rozmery a chcel som si túto lokomotívu postaviť. ešte musím priznať, že ma k tejto stavbe „vyprovokoval“ článok na Moje TT ( http://www.mojett.cz/33678 ). Keď som videl ten model, povedal som si, že skúsim vyrobiť krajší a lepší model ako je tam prezentovaný, bola to pre mňa výzva. Odliatok teda nebol problém, ľahko som ho od pána Číža kúpil na Pražskej burze. Pojazd som použil z parnej lokomotívy BR 81/92 BTTB – remotorizovaný motorom (made in China) malých rozmerov, popisy mi na objednávku pripravil pán Rosenauer z Prahy a ostatné všetky detaily som použil z aršíku doplnkov pre vagóny a lokomotívy od pána Haišmana z TT clubu Plzeň a samozrejme kompletné dodetailovanie pomocou doplnkov vlastnej výroby.
Hneď na začiatku musím napísať, že stavba ma vytrápila viac ako som predpokladal (hlavne čo sa týkalo pojazdu), ale po prekonaní všetkých prekážok som to nakoniec dal. Všetko potrebné a dôležité si môžete pozrieť vo fotodokumentácii, ako som sa s tým všetkým vysporiadal. Nakoniec z tejto stavby vznikol pre mňa pekný model do mojej „skromnej“ zbierky a tak isto mi pekne spestril jazdy na koľajisku. Je neuveriteľné ako môže taká malá mašinka veľmi potešiť srdce modelára.
Mám z tohoto modelu veľkú radosť a môžem povedať že obdobie pary ma naozaj oslovilo a verím, že sa do stavby parnej lokomotívy ešte niekedy pustím. Ale teraz si od parných lokomotívy musím poriadne oddýchnuť. Priznávam, že táto stavba mi dala poriadne zabrať, ale sami môžete posúdiť, či sa mi nakoniec podarila.
Som pripravený aj na prípadnú konštruktívnu kritiku a teším sa na Vaše názory.
Parná lokomotíva 422.025 „ČSD“
Na začiatku bol pojazd z BR81 BTTB, k tomu motor Made in China a surový odliatok od pána Číža. Tak poďme na to !!!
Pohľad zo zadnej strany na vybrúsený odliatok. Vybrúsením vnútorného priestoru pre motor došlo aj k prebrúseniu zásobníka na uhlie, ale to mi vôbec nevadilo, lebo … dozviete sa ďalej. 🙂 (to som sa ešte usmieval).
Vnútro bolo potrebné poriadne vybrúsiť a v niektorých častiach som sa obával poškodenia odliatku, ale vyšlo to, nič som nepoškodil.
Tak isto som súčastne s odliatkom kasničky upravoval aj pojazd zo starej BR81. (Motor, kardán, prevody)
Obrázok zachytáva prvé nasadenie opracovanej kasničky na upravený a remotorizovaný pojazd. 🙂 (ešte stále som sa usmieval)
Nasledovalo skompletovanie podvozku a po založení koliesok som urobil prvú skúšobnú jazdu, ktorá dopadla na výbornú. To som bol asi najšťastnejší človek pod slnkom. Ale aby to nebolo také ľahké, po namontovaní všetkých tiahel na rozvode pojazdu, som sa zhrozil. Ale nejako som si s toho nič nerobil, lebo som disponoval viacerými pojazdami BR81/92 BTTB.
Zďalších troch pojazdov, ktoré som mal v šuflíku (ako na náhradné diely) som vybral ten čo najlepšie fungoval a znovu som ho opracoval aby do odliatku zapasoval a samozrejme som ho aj remotorizoval. A to Vám bola úplne iná paráda.
Po úpravách a remotorizovaní som sa s malou dušičkou odobral na skúšobnú – skúšobné jazdy opäť na koľajisko. jazdenie bola úplná báseň. Remotorizovaný pojazd s vybrúsenou kasničkou Arcivévodu brázdil sem a tam…
… tento pojazd bol úplne iný level. Nevedel som prestať jazdiť, tešil som sa ako malý chlapec, keď dostane svoju hračku snov. 🙂
Po dokončení tešenia sa z jazdenia, som sa hneď vrhol na výrobu vlastných doplnkov na kasničke. Začal som výrobou zábradíčiek, ovládacích tiahel, prepojovacích, tlakových hadíc atď …
tento krát som na výrobu týchto doplnkov použil struny z gitary a výsledok stál zato. Pevnosť struny s medeným drôtikom sa nedá ani porovnať. Trochu ťažšie sa to pájkovalo, ale kyselinka dokáže zázraky, takže nakoniec som to pekne zvládol. Ďalší deň v radosti.
všetky diery na ukotvenie zábradíčiek a ovládacích tiahel a hadíc som vŕtal ručne, takže si viete predstaviť tú náročnú piplačku.
Rád priznávam, že sa na týchto detailoch pracovalo veľmi dobre a ja som si takto mohol osvojiť nové možnosti, ktoré ponúkajú veci určené na vyhodenie do odpadu (staré struny z gitary). Vďaka mojim kamarátom hudobníkom, že ich trhajú, mám dobrú zásobu. 🙂
Po „drôtovaní“ som sa pustil do ďalších úprav odliatku kasničky. Z tenučkej plastovej dostičky „Evergreen“ som vytvaroval tienidlá nad predné okná, aby mašinistovy nesvietilo slnko do očí a osadil som aj píšťalku z aršíka doplnkov od p Haišmana z TT clubu Plzeň.
Následne som sa pustil do úpravy zásobníka na uhlie. Nech mi pán Číž prepáči, ale táto čásť sa mi nejako nepáčila, tak som sa rozhodol pre jej úplnú prestavbu. Odbrúsil som kompletne odliatu imitáciu uhlia a vytvoril som nové dno pre nasypanie ozajstného uhlia, bežne dostupného v mojom e-shope. tak isto som úplne vybrúsil odliate imitácie drevených dosiek na zásobníku pre ďalšiu inštaláciu ozajstných drevených dosiek. Ale o tom sa rozpíšem potom, keď na to príde naozaj čas.
Potom som pristúpil k úpravám na predných dvierkach kotla odliatku. Nejako sa mi zdalo nevýrazné koliesko otvárania predných dvierok a tak isto sa mi vôbec nepáčilo to odliate madlo na dvierkach.
Tak som to jednoducho odfikol a nahradil koliesko z aršíku už spomínaných doplnkov (tiež bežne dostupné v mojom e-shope) a madlo nahradil madlom zo struny na gitaru.
Doplnil som ešte madlá na kabíne lokomotívy a s takto vydetailovanou kašničkou šup na pojazd. Ten pohľad stál za tú námahu, veď posúďte sami.
Tešil som sa z dobrej modelárskej práce, tak som ho ešte cvakol z profilu. Pozornému oku určite neušla trhlina na spodku kabíny odliatku. Nič som si s toho nerobil, lebo to vôbec nebolo dôležité. Pre umiestnenie schodíkov, ktoré som mimochodom z odliatku odstránil (snáď pán Číž prepáči opäť), budem toto miesto nastupovania do lokomotívy aj tak ešte upravovať.
No a začalo ísť do tuhého. Ani odliatok a ani pojazd neponúkal pekné modelové predné a zadné rámy s nárazníkmi a dokonca chýbali predné svetlá a iné doplnky. Tak som sa pustil do merania a bádania z čoho by som tie doplnky vyrobil. Neskutočne mi pri tom pomohli doplnky z aršiku doplnkov pre vagóny a lokomotívy od p.Haišmana. Tak isto som osadil ešte košové nárazníky s okrúhlou puklicou, ktoré ešte pre mňa kedysi dávno p.Haišman odložil (už posledné kusy) za čo mu týmto ďakujem. Dorobil som madlá a kompletný predok bol hotový. Vyzerá to jednoducho, ale nebolo až tak jednoduché, presne všetko vymerať a vyrobiť len tak na kolene ako sa hovorí.
Pribudli na rám aj detailné schodíky, z pozostatkov rebríkov zo stavebníc LPH, ktoré tak isto sú dostupné v mojom e-shope, ako náhradné diely, takže netreba vôbec obetovať celú stavebnicu. Stačí si ich zakúpiť v mojom e-shope. !!! Skrytá reklama !!! Ale snáď nebudem za to žalovať sám seba !!! 🙂
Tak isto pribudol aj zadný rám s nárazníkmi. To už bola naozaj hračka, po predchádzajúcich skúsenostiach s predným rámom.
Na dokončený pojazd som nasadil vydetailovanú kasničku a pozrite aká krása sa predo mnou objavila. 🙂 Bol som opäť vysmiaty od ucha k uchu.
No zo zadu to bolo trochu krivé, ale to sa mi kasnička musela pohnúť pri obracaní modelu pri fotení, inak aj zadok sedel perfektne, hoci tento záber tomu veľmi nenasvedčuje. To ešte docentrujem a bude OK.
No a ešte jeden pohľad z hora, ktorý som Vám doposiaľ ešte neponúkol. Tiež myslím, že môže byť !!! Tým bol celý model pripravený na lakovanie.
Z pojazdu som odstránil všetky rozvody a tiahla, aby som červené kolieska prestriekal na čierno, ako tomu je je aj v skutočnosti. hoci tieto kolieska nekorešpondujú so skutočnými kolieskami tejto lokomotívy, aspoň farbu som chcel dodržať.
Farba všetky doplnky s kasničkou pekne zjednotila a vyzdvihla ich detaily. Ešte stále som bol vysmiaty a mal som dobrý pocit zo stavby tohto modelu, ale čo nevidieť prídu aj ťažšie chvíle.
Tie ťažšie chvíle nastali pri kompletácii rozobratého a farebne upraveného pojazdu. Musím priznať (nech akokoľvek vypadám za babráka), že som dostal poriadnu príučku o rozoberaní týchto pojazdov. Pri skladaní tiahel sa mi podarilo mojou „šikovnosťou“ zlomiť jedno z hlavných uchytení všetkých tiahel na treťom koliesku pojazdu, čím som mohol tento dokonalý pojazd vyhodiť a bol som nútený použiť kolieska iného pojazdu. Takže na stavbu tohoto modelu už bol použitý tretí pojazd. 🙁 To som sa už tak neusmieval a bol som s toho trochu znechutený.
Po skúšobnej jazde toho pojazdu s inými kolieskami sa mi podarilo znovu to pokaziť, nakoľko tento pojazd skákal ako divý, tak pri jeho dolaďovaní (správnom natočení koliesok oproti druhej strane o 90 stupňov) som zlomil opäť uchytenie na treťom (hlavnom) koliesku pojazdu. To už som bol naozaj takmer v koncoch a normálne som uvažoval, že stavbu asi nedokončím, alebo ju pri najlepšom odložím na iné časy (ad acta). Ale neurobil som tak a rozhodol som sa použiť aj štvrtý pojazd (už môj posledný zo zásob v šuflíku) a použiť s neho len to hlavné tretie koliesko aj so všetkými tiahlami celého rozvodu. Koliesko som už však nerozoberal, ale som ho len štetcom nafarbil na čierno.
Aby toho nebolo málo, tak pri kompletovaní celého pojazdu aj s rôznymi kolieskami z dvoch pojazdov som narazil na ďalší problém. Kolieska z pôvodného pojazdu neboli správne natočené oproti tretiemu koliesku z posledného pojazdu, hoci s kolieskami tých predchádzajúcich pojazdov to bolo zhodné NEUVERITEĽNÉ !!! Skoro som vyskočil z kože !!! Tak som sa rozhodol pre hodinársku prácičku a to tretie (hlavné koliesko) som nechal v pôvodnom natočení od výroby a podľa jeho natočenia som vycentroval všetky ostatné tri nápravy. Potom som pojazd skompletoval a s veľmi malou dušičkou som sa odobral na skúšobnú jazdu na koľajisko. Samozrejme pojazd nebol úplne dokonalý, tak som ešte asi takmer hodinu dolaďoval natáčanie jednotlivých koliesok, až som to nakoniec dal. Kolieska som nakoniec metódou „perkľovania“ na oskách všetky zaistil proti samovoľnému potočeniu a od vtedy pojazd jazdí v možnostiach pojazdu BTTB s čím som ja naozaj spokojný. Celkom mi po tejto skúsenosti odľahlo a už som vedel, že to dám.
Hneď som sa pustil do striekania kasničky, čo sa mi podarilo na prvý krát a bol som nadmieru spokojný. To som sa opäť pri tejto stavbe začal usmievať. 🙂
Po nasadení nastriekanej kasničky na zrekonštruovaný pojazd to sedelo ako „riťka na šerblíku“ a ja som bol opäť vysmiaty od ucha k uchu.
No a došlo aj na spomínanú úpravu zásobnoka na uhlie. Latovanie som vyrobil z dýchy v ktorej zvykne byť balená brynza (neuveriteľné však?!). Nalepené gelovým lepidlom Pattex 100% (naďalej moja jednotka v gelových lepidlách).
Nakoniec som dotvotil model popismi od p.Rosenauera, môjho dvorného dodávateľa dekálov (obtiskov), ktorý hrdinsky znáša všetky moje výmysly a s veľkou trpezlivosťou pre mňa vyrába detailné popisy presne podľa mojich predstáv. Velikánska vďaka pán Rosenauer, bez Vás by tieto moje modely neboli nikdy tak dokonalé.
celú stavbu som približoval aj na našom fóre http://marek-vlaky.eu/index.php/forum/index , kde som uverejnil posledné zábery z dokončeného modely a moji kamaráti mi poradili, aby som ešte zašpinil tie úplne nové dosky, že to vyzerá neprirodzene. Tak som dal na ich radu a poriadne som nariedil matnú čiernu a pár krát som tou „špinou“ pretrel tie nové dosky a výsledok bol dokonalý. ĎAKUJEM KAMARÁTI Marek a Ivor. Rád priznávam, že takáto maličkosť, ktorá mne osobne ušla (hoci MOŽNO, ale len možno by ma to napadlo aj samého), mi pomohla doviesť model do úplného konca. Dobré rady sú na nezaplatenie. Ešte raz ĎAKUJEM.
Tou istou „špinou“ som ešte zašpinil tie pekné červené tiahla na rozvode a tiež som s tým bol spokojný.
Na druhý deň som sa pustil do fotenia v Dedovej dioráme pri rannom slniečku a výsledok posúdte sami. Nebudem Vás už pri ďalších fotkách otravovať mojím komentárom, ale nechám Vám priestor na nerušené prezeranie záberov z „pózovania“ tohto modelu malej parnej lokomotívy 422.025 ČSD s honosným názvom ARCIVÉVODA KAREL. Priznám sa, že som prešiel poriadnou školou v stavaní parnej lokomotívy a zároveň priznávam, že som rád z dokončenia tohoto modelu a hrdo ho budem vystavovať vo svojej zbierke.
12 odpovedí na “Parná lokomotíva 422.025 „ČSD“”
Naozaj detailne popísaná stavba a foto dokumentácia, ako si sľúbil.. Ale k modelu.. Do zbierky Ti pribudol naozaj krásny model. Je neskutočne skvele prepracovaný a neskutočne nádherný. Normálne mám chuť ísť niečo postaviť, aj keď je štvrť na tri v noci. Som rád, že si aj to drevo „zašpinil“, pekne to dotvorilo model, samozrejme spolu s tým skutočným uhlím. Proste kvalitný odliatok, skvelé detaily, bezchybný nástrek, krásne popisy a Tvoja kvalitná práca dali dokopy tento dokonalý model. Ďakujem za potešenie duše. 🙂
Ja Ďakujem za pochvalné slová a ver mi že sa teším z dokončeného modelu. Nebola to žiadna prechádzka ružovým sadom, ale výsledok je uspokojivý. Modelovanie parných lokomotív a parných motorových vozňov ma začalo celkom baviť, tak asi sa ešte do jednej pary pustím. Mám totiž niečo špeciálne v talóne. ale to musí tiež na to prísť čas. Ešte raz ďakujem Marek. Vážim si uznanie od takého modelára ako si ty.
Neviem čo povedať, Norino obrovská gratulácia ale kurňa obrovská………………normálne neviem čo povedať naozaj si veľký modelár .
R&R
Nič nemusíš hovoriť Roman, som rád, že sa ti táto mašinka páči a že som potešil tvoje modelárske srdiečko. Modely by mali prinášať radosť všetkým tým, ktorí ich majú radi. Viem, že ty máš rád parné mašiny, tak som si jednu vymodeloval a nie len pre svoje potešenie. Ivor ju už videl naživo a tiež sa mu páčila, takže určite ju všetci budete vidieť aj na stretnutí. Rád ju priveziem a môžete sa kochať do sýtosti. Ešte raz ďakujem za uznanie a pochvalu.
Keby si mal predkov za západnou hranicou, poviem zlaté české ručičky sa nezaprú, takto musím iba smeknúť, hlboko sa pokloniť a uznanlivo mručet 🙂 Krásny model.
Ďakujem DEDO za pochvalu a som rád, že sa ti tento model páči. Je pre mňa veľkou poctou pochvala od teba, lebo viem, že sa modelom rozumieš. Na stretnutí bude k nahliadnutiu aj tento model, takže ho budeš mať možnosť vidieť aj naživo.
mooooc krásný model…chci se zeptat kde jsi koupil motor co máš v arcivévodovy? případně kolik stál? každopádně smekám určitě vypadá líp než ten co je na MojeTT
Ďakujem za uznanie. Model ma trochu potrápil, ale výsledok je pre mňa uspokojivý. Teraz po čase od jeho dokončenia môžem povedať, že model stále jazdí, tak ako keď som ho vyrobil, čo je nemalou zásluhou aj motoru na ktorý sa pýtaš. Motor je z Ebay, je to obyčajná Čína (Matsumi) za nejaké smiešne 3€ (90,-Kč). Mám ich doma viac a mám rozrobených aj viac všelijakých modelov, kde ich potom chcem použiť.
díky za odpověd, našel jsem tento motor dokonce i za ubohých 69kč!!! po přečtení tvého článku si chci 422.0 také postavit a láká mě i 434.2…moc se mi totiž líbí takové stroje z období 1. epochy
ještě se tě chci zeptat, jak si upravil hřídel z motorku aby ti pasovala na kardan?
Som rád, že niekoho moja stavba inšpirovala. Prajem veľa zdaru a snáď ti môj skromný fotonávod aj pomôže ľahšie zvládnuť túto stavbu. 434.2 som už tiež pozeral ako na to, ale mám teraz rozpracovanú 464.0 „Ušatá“. To bude „nářes“ ak sa podarí. Ja staviam lokomotívy hlavne na pojazdoch BTTB po prípadnej remotorizácii. Tieto motorčeky sú veľmi vďačné a na moje domáce jazdenie v analógu priam ako stvorené. Tak veľa zdaru a nazabudni sa pochváliť so svojou stavbou trebárs na našom malom fóre: https://marek-vlaky.eu/index.php/forum/index
Tam nájdeš aj postupne rozpísané stavby iných lokomotív a vagónikov čo stavajú aj moji kolegovia.
Nechcem tu zahlcovať komentátre. Môžeš mi napísať aj na mail samba@samba-vlaky.eu