Parná lokomotíva 422.025 „ČSD“


Po dokončení parného vozňa M124.001 s prezývkou „Komárek“ som sa tentokrát pustil do stavby ďalšieho parného dráhového vozidla. Presnejšie som sa rozhodol pre stavbu parnej lokomotívy 422.025 ČSD – Arcivévoda Karel s prezývkou „Malý býček“. Ani neviem prečo znovu parný stroj? Keď som videl odliatok v ponuke pána Číža, tak ma oslovil asi jeho dominantný komín so zachytávačom iskier, typickým z našich tratí. Tak isto ma zaujali jeho malé rozmery a chcel som si túto lokomotívu postaviť. ešte musím priznať, že ma k tejto stavbe „vyprovokoval“ článok na Moje TT ( http://www.mojett.cz/33678 ). Keď som videl ten model, povedal som si, že skúsim vyrobiť krajší a lepší model ako je tam prezentovaný, bola to pre mňa výzva. Odliatok teda nebol problém, ľahko som ho od pána Číža kúpil na Pražskej burze. Pojazd som použil z parnej lokomotívy BR 81/92 BTTB – remotorizovaný motorom (made in China) malých rozmerov, popisy mi na objednávku pripravil pán Rosenauer z Prahy a ostatné všetky detaily som použil z aršíku doplnkov pre vagóny a lokomotívy od pána Haišmana z TT clubu Plzeň a samozrejme kompletné dodetailovanie pomocou doplnkov vlastnej výroby.
Hneď na začiatku musím napísať, že stavba ma vytrápila viac ako som predpokladal (hlavne čo sa týkalo pojazdu), ale po prekonaní všetkých prekážok som to nakoniec dal. Všetko potrebné a dôležité si môžete pozrieť vo fotodokumentácii, ako som sa s tým všetkým vysporiadal. Nakoniec z tejto stavby vznikol pre mňa pekný model do mojej „skromnej“ zbierky a tak isto mi pekne spestril jazdy na koľajisku. Je neuveriteľné ako môže taká malá mašinka veľmi potešiť srdce modelára.
Mám z tohoto modelu veľkú radosť a môžem povedať že obdobie pary ma naozaj oslovilo a verím, že sa do stavby parnej lokomotívy ešte niekedy pustím. Ale teraz si od parných lokomotívy musím poriadne oddýchnuť. Priznávam, že táto stavba mi dala poriadne zabrať, ale sami môžete posúdiť, či sa mi nakoniec podarila.
Som pripravený aj na prípadnú konštruktívnu kritiku a teším sa na Vaše názory.

Previous

12 odpovedí na “Parná lokomotíva 422.025 „ČSD“”

 1. Naozaj detailne popísaná stavba a foto dokumentácia, ako si sľúbil.. Ale k modelu.. Do zbierky Ti pribudol naozaj krásny model. Je neskutočne skvele prepracovaný a neskutočne nádherný. Normálne mám chuť ísť niečo postaviť, aj keď je štvrť na tri v noci. Som rád, že si aj to drevo „zašpinil“, pekne to dotvorilo model, samozrejme spolu s tým skutočným uhlím. Proste kvalitný odliatok, skvelé detaily, bezchybný nástrek, krásne popisy a Tvoja kvalitná práca dali dokopy tento dokonalý model. Ďakujem za potešenie duše. 🙂

  • Ja Ďakujem za pochvalné slová a ver mi že sa teším z dokončeného modelu. Nebola to žiadna prechádzka ružovým sadom, ale výsledok je uspokojivý. Modelovanie parných lokomotív a parných motorových vozňov ma začalo celkom baviť, tak asi sa ešte do jednej pary pustím. Mám totiž niečo špeciálne v talóne. ale to musí tiež na to prísť čas. Ešte raz ďakujem Marek. Vážim si uznanie od takého modelára ako si ty.

  • Nič nemusíš hovoriť Roman, som rád, že sa ti táto mašinka páči a že som potešil tvoje modelárske srdiečko. Modely by mali prinášať radosť všetkým tým, ktorí ich majú radi. Viem, že ty máš rád parné mašiny, tak som si jednu vymodeloval a nie len pre svoje potešenie. Ivor ju už videl naživo a tiež sa mu páčila, takže určite ju všetci budete vidieť aj na stretnutí. Rád ju priveziem a môžete sa kochať do sýtosti. Ešte raz ďakujem za uznanie a pochvalu.

  • Ďakujem DEDO za pochvalu a som rád, že sa ti tento model páči. Je pre mňa veľkou poctou pochvala od teba, lebo viem, že sa modelom rozumieš. Na stretnutí bude k nahliadnutiu aj tento model, takže ho budeš mať možnosť vidieť aj naživo.

  • Ďakujem za uznanie. Model ma trochu potrápil, ale výsledok je pre mňa uspokojivý. Teraz po čase od jeho dokončenia môžem povedať, že model stále jazdí, tak ako keď som ho vyrobil, čo je nemalou zásluhou aj motoru na ktorý sa pýtaš. Motor je z Ebay, je to obyčajná Čína (Matsumi) za nejaké smiešne 3€ (90,-Kč). Mám ich doma viac a mám rozrobených aj viac všelijakých modelov, kde ich potom chcem použiť.

    • Som rád, že niekoho moja stavba inšpirovala. Prajem veľa zdaru a snáď ti môj skromný fotonávod aj pomôže ľahšie zvládnuť túto stavbu. 434.2 som už tiež pozeral ako na to, ale mám teraz rozpracovanú 464.0 „Ušatá“. To bude „nářes“ ak sa podarí. Ja staviam lokomotívy hlavne na pojazdoch BTTB po prípadnej remotorizácii. Tieto motorčeky sú veľmi vďačné a na moje domáce jazdenie v analógu priam ako stvorené. Tak veľa zdaru a nazabudni sa pochváliť so svojou stavbou trebárs na našom malom fóre: https://marek-vlaky.eu/index.php/forum/index
     Tam nájdeš aj postupne rozpísané stavby iných lokomotív a vagónikov čo stavajú aj moji kolegovia.

Pridaj komentár