Sneženie 2015


V posledných rokoch je už tradíciou, že u nás na juhu Slovenska máme Vianoce bez snehu. Ja však zimnú modelársku sezónu začínam snežením na mojom koľajisku. Po minulé roky som zasnežoval len jedno miesto môjho koľajiska a to len taký poprašok. Tentoraz som sa rozhodol pre silnejšie zasneženie a to rovno na dvoch miestach. Ako prvý priestor som si vybral rušňové depo a ako druhé miesto autobusovú zastávku v hlavnej časti mesta „HORANY“. V depe som umiestnil tri lokomotívy. Z výtopni som do polovice vytiahol parnú lokomotívu 555.116 „ČSD“ a pred výtopňu som umiestnil dve posunovacie lokomotívy T334.004 „ČSD“ a T211.050 „ČSD“. Do mesta som umiestnil dva autobusy ŠKODA RTO a k mestským domom cisternové auto PRAGA S5T. Silnejšie zasneženie som dosiahol kombináciou hladkej múky so sódou bikarbónou. Samotná sóda bikarbóna by nestačila, lebo by som s ňou nedokázal znázorniť silnú vrstvu snehu nakoľko by sa na modeloch neudržala a ľahko by sa z povrchu zošmykla. Preto základom celého zasnežovania bola hladná múka, ktorú som sypal cez umelé sitko a tým sa múka staticky prilepila na modely a vytvorila pevné podložie pre sódu bikarbónu. Statické prilepenie hladkej múky na steny modelov vytvorilo aj celkom reálnu námrazu na modeloch. Potom som to ešte nahrubo posypal sódou bikarbónou a bolo zasnežené. Po kompletnom „zasnežení“ som zobral fotoaparát a začal fotiť. V meste som sprevádzkoval dočasne, len pre nafotenie dve pouličné lampy. Fotenie automobilov som robil aj pri úplnej tme, len s rozsvietenými lampami a aj so svetlom v miestnosti. Myslím, že tým vznikli celkom zaujímavé zábery, ktoré si môžete pozrieť vo fotodokumentácii k článku. Po nafotení som všetko povysával a dostal do pôvodného stavu. Celé zasneženie na mojom koľajisku trvalo asi tak 30 minút. Lokomotívy som ešte vyfúkal kompresorom, premazal a prebehol po koľajisku, či nedošlo k nejakým nežiadúcim komplikáciám s múkou. Našťastie všetko dopadlo dobre a modely sú v poriadku. Zábery poslúžili aj na vytvorenie Vianočných a Novoročných pozdravov pre mojich kamarátov a rodinu, tak ako každoročne. Týmto všetkým prajem všetko dobré v Novom Roku 2016.

Previous

5 odpovedí na “Sneženie 2015”

 1. Skvelý článok aj fotky. Vyzerá to naozaj ako skutočné. Vďaka telefonickému rozhovoru som už síce vedel, že si použil aj múku, ale nevedel som si predstaviť, aké pekné zábery si použil – teda až na ten pozdrav čo si posielal. No vždy, keď si myslím, že som sa už ako tak priblížil k Tvojmu modelovaniu, tak vymyslíš niečo nové, lepšie a krajšie… Koťuha jedna. Ale v pohode, ešte raz díky za pastvu pre oči…

  • No po dlhom, predlhom čase som sa k niečomu dostal a zahájil som tým zimnú modelársku sezónu 2015 – 2016. Zasnežovanie časti koľajiska je u mňa už samozrejmosť pred Vianocami. Pustil som sa aj do ďalších projektov a postupne ich budem zverejňovať aj tu na mojej stránke.Niečo som už aj dokončil, ale článok zo stavby služobného vozňa Daa-k nebudem zverejňovať, lebo nejde o žiadny zázrak, len poskladanie stavebnice s nejakými vychytávkami, ktoré som už zverejnil v niekoľkých článkoch zo stavieb mojich vagónov. Sám som nevedel ako toto zasneženie dopadne, ale s výsledkom som úplne spokojný. Ďakujem za komentár, mám radosť, že moje fotky urobili radosť aj niekomu inému, ako len mne.

 2. Totálna kalamita!!! neskutočne pokojne a kľudne na mňa pôsobia tieto tvoje zimné zábery, normálne hladia na duši…
  Bisťu dlhé mesiace nerobíš nič (okrem práce teda), ale keď potom s niečim prídeš, tak je to bomba !!!
  Krásne bratku, pokračuj …. a pozdrav si rodinku
  dedo

  • Tak ako pohladila moja zimná krajinka tvoju dušičku, tak hladia tvoje komentáre moju modelársku dušičku. Tantokrát som zúročil skúsenosti z dvoch doterajších snežení a myslím, že som sa posunul poriadne ďaleko. Viem, že by sa to dalo zvládnuť ešte lepšie, ale predsa niečo si musím nechať aj na budúce Vianoce. Už teraz mám nápady a už určite viem, ktorý model budem zasnežovať. Určite „Komárka“!!! Poviem ti pravdu, že cez rok naozaj toho veľa nestíham, ale hromadím námety a materiál a teraz cez Vianočné a Novoročné sviatky som si doprial a niešo aj stihol. Pekne som si oddýchol a viem, že modelovanie mi chýba, tak snáď dokážem niečo aj cez rok a utrhnem si trochu času na túto krásnu záľubu. Ver, že mám v talóne ďalšie nápady a chcel by som ich aj zrealizovať.

Pridaj komentár