Súťažná výstava papierových a plastových modelárov NITRA 2013


Dňa 19.10.2013 sa v Nitre konal už 19. ročník medzinárodnej súťaže a výstavy papierových a plastových modelárov. Na túto akciu ma pozval člen modelárskeho klubu ZOBOR Roman. Pozvanie som s radosťou prijal a bol som veľmi zvedavý, aké modely na výstave uvidím. Do Nitry som sa vybral už v piatok 18.10.2013, aby som usporiadateľom pomohol s prípravou telocvične v základnej škole, kde sa mala konať sobotňajšia výstava. Tu som sa zoznámil aj s inými členmi tohto klubu. Je to veselá partia, ktorá rada posranduje. Netrvalo dlho a telocvičňa bola pripravená. V strede boli stoly pre výstavné kúsky a po krajoch boli stoly pre predajcov burzy modelov, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou takýchto výstav a stretnutí. Tejto burzy som sa zúčastnil aj ja, kde som prezentoval svoj e-shop „NF Modely“. Samozrejme s vybranými produktami vhodnými pre tvorbu diorám, do ktorých si radi zapracúvajú svoje výtvory papieroví a plastoví modelári. Po skončení týchto príprav sme spolu prehodili ešte pár slov a piatok bol za nami.
Všetko dôležité sa konalo v sobotu, keď sme hneď ráno s Romanom dorazili na miesto a rozložili sa s tovarom. Medzitým sa už zapĺňali stoly s výstavnými modelmi. Poviem Vám, to bola prehliadka modelov od výmyslu sveta. V niektorých prípadoch som mal problém rozoznať, či sa jedná o model papierový alebo plastový. Vypracovanie vystavovaných modelov bolo na takej úrovni, že som si ani nedokázal tipnúť, ktorý by mohol vyhrať. Podľa mňa boli všetky krásne a precízne vypracované. Väčšina z nich bola zasadená do krásnych diorám, čo ešte umocňovalo dojem. Všetky stoly sa zaplnili modelmi s vojenskou technikou, lietadlami, autíčkami, formulami,vlakmi, stavbami, zvieratkami a všelijakými inými modelmi, čo sa len dajú vymodelovať z papiera a plastu. Hodiny som strávil podrobným prezeraním jednotlivých vystavovaných kúskov. Bol som unesený spracovaním detailov. Sú to proste machri vo svojom odbore. Všetky modely si pozorne prezerala aj odborná porota, ktorá potom určila poradie v jednotlivých kategóriách. Ale dosť už bolo písaných slov, najlepšie bude, keď si sami prezriete, čo som na výstave nafotil, a tak si najlepšie utvoríte obraz o tom, čo tu píšem.
Na záver chcem poďakovať môjmu kamarátovi Romanovi za pozvanie a umožnenie toho, aby som tú krásu videl na vlastné oči. Na tejto naozaj vydarenej akcii som sa zoznámil s perfektnými modelármi a ich umením v oblasti papierových a plastových modelov.

Previous

Jedna odpoveď na “Súťažná výstava papierových a plastových modelárov NITRA 2013”

Pridaj komentár