Veličenstvo „HURVÍNEK“


Je to už takmer dva roky ako s mojim najlepším kamarátom, modelárskym bratom Romanom chodíme spoločne po burzách a všeliakych modelárskych výstavách a stretnutiach. Veľakrát pri ceste do Čiech u nich doma prespím a on, aby som nemusel cestovať sám, ma na týchto cestách sprevádza. Vytrhávam ho od rodiny na celé dni, otravujem ich svojou prítomnosťou a zavadziam v stiesnených podmienkach malého panelákového bytu. Stále sa pre mňa obetuje a nikdy nepovie, že nemá čas, že je unavený, alebo že sa mu nechce. Preto som sa usúdil, že takýto prístup a všemožná pomoc si zaslúži odmenu. Rozhodol som sa, že pre Roman postavím „Hurvínka“. Dobre viem, že sa po tomto modeli už poriadne dlho zháňa, na burzách ho obdivuje, ale nejako si ho nikdy nekúpi, lebo viem, že jeho cena je príliš vysoká. Sám viem, že by odo mňa nikdy neprijal tak drahý model, preto som pristúpil k tomuto riešeniu. Viem, že môj „Hurvínek“ nebude taký perfektný ako je na predaj na burzách, ale snáď Romana poteší a ja budem mať pokoj v duši, že som sa mu aspoň trochu revanžoval za to čo pre mňa neustále robí.
Tak ale teraz Vám priblížim o aký model vlastne ide. Nepochybujem, že už väčšina z Vás dobre vie, že sa nejedná o bábkovú postavičku s českej dvojice drevených postavičiek Spejbl a Hurvínek, ktorí nás niekedy v čase hlbokej totality dokázali rozosmiať až k slzám, ale jedná sa o motorový vozeň M 131.1 pod prezývkou „Hurvínek“. Tieto motorové vozne boli vyrábané v rokoch 1948 až 1951 v závode Tatra Kopřivnice a od roku 1954 do 1956 vo Vagónke Studénka . Vozy boli určené pre zabezpečovanie osobnej železničnej dopravy na tratiach Česko-Slovenska, kde dlhé roky spoľahlivo slúžili a vo svojej dobe tvorili najrozšírenejší rad motorových vozňov ČSD. Celkovo bolo vyrobených 549 kusov vozňov M 131.1, ktoré jazdili väčšinou v spojení s prípojnými vozmi typu CDlm, rovnako z Vagónky Studénka. Pre súpravu bolo charakteristické sympatické višňovo-červené lakovanie so strieborno-šedou strechou.
Motorový vozeň M 131.1 bol dvojnápravový (A1), určený pre 48 cestujúcich sediacich v jednom oddelení a pri hmotnosti 21 t dosahoval rýchlosť 60 km/h pri priaznivej spotrebe motorovej nafty okolo 27 l/100 km. Celková dĺžka cez nárazníky je 12,1 m.
Ale dosť bolo rozprávania o tomto kultovom železničnom vozidle, preto ak ste zvedaví ako som si s touto stavbou poradil, môžete si pozrieť môj fotopostup v priloženej galérii.
Roman, chcem ti týmto poďakovať za všetko čo pre mňa robíš a týmto chcem vyjadriť aj to ako si naše priateľstvo vážim. Nech ti tento „Hurvínek“ donesie veľa radosti a potešenia v tvojom modelárskom svete. Nech ti slúži bezchybne, spoľahlivo a dlhé roky tak ako jeho veľký vzor v skutočnosti.

Previous

5 odpovedí na “Veličenstvo „HURVÍNEK“”

  1. OOps! tak toto už je o úplne niečom inom, to už nie je žiadna sranda, ale modelárske majstrovstvo ku ktorému sa nikdy neodhodlám a to, prosím pekne, slovíčko „nikdy“ takmer nepoužívam… Norbi, ja pred tebou smekám všetky klobúky ktoré mám, lebo si ani neviem predstaviť, že niečo takéto je vôbec možné… a ten celý príbeh k tomu všetko ešte umocňuje. Si frajer, obdivujem a uznávam… Romanovi sa hádam aj slzička zaleskla…

  2. Dedo, v našej partii sme každý modelár zameraní na niečo iné. Ty kajinkárčiš (a to bez konkurencii, to je jednoznačné), Marek je elektromacher (detto), Roman vládne papieru (detto), Ohur drevu (detto) a ja??!! To ani sám neviem určiť. Ale snažím sa zatiaľ pochopiť o čom modelovanie je. Veď sa tomu venujem len tri roky a nejaké mesiace. Ale ponoril som do toho poriadne a dostavujú sa už aj nejaké výsledky. Hlavne keď človek na to má čas a Vianoce boli obdobie práve na takéto projekty. No a príbeh? Sám dobre vieš aký je Roman a sám dobre vieš, že si navzájom pomáhame. Toto je len naozaj najmenší spôsob vďaky za to čo pre mňa robí. Mne sa skoro zaleskla slza, keď si toto modelovanie nazval majstrovstvom. Ďakujem za tie slová, lebo práve od teba to sedí poriadne. Posúva ma to ďalej a ďalej. Romanove poďakovanie som si už vypočul v telefóne a neskutočne ma hreje, to že mal z Hurvínka naozajstnú radosť. To som chcel dosiahnuť. Ešte raz za tvoje uznanie ďakujem.

  3. Síce modelov z odliatkov som nevidel veľmi veľa, ale môžem zodpovedne prehlásiť, že toto je doteraz najkrajší aký som videl. Zvládol si to bravúrne, je naozaj krásny. Som si to pozorne prezrel všetko, pojazd, vybrúsenie kasničky, detaily, nástrek, všetko je proste dokonalé. A to nepíšem len preto, že si kamarát, ale preto, lebo si to naozaj ale naozaj myslím. Proste super. Verím tomu, že Roman sa veľmi potešil a hlavne prekvapil. Je to ozaj nádhera. A ozaj, ten komentár Marek, teraz sa nesmej nemá chybu. Poviem Ti, smial som sa veru poriadne, ale nie tomu pájkovaniu, ale tomu komentáru. To pájkovanie si tiež zvládol. 🙂 Ešte raz super práca, a Roman, teš sa dlho z krásneho prírastku do zbierky.

    • Marek, aj tebe ďakujem za pochvalu. Tú poznámku pri mojej „elektronike“ svetiel do Hurvínka som tam dal práve preto aby som to trochu odľahčil. Ale viem, že si sa trochu pousmial aj nad tou jednoduchosťou toho zapojenia. 390 ohmov asi je dosť veľa, ale bál som sa dať menší odpor, aby sa ledky aj pri najvyššom výkone motora neprepálili. Takto mám istotu, že vydržia aj trochu viac ako 12V. Myslím, že by to malo byť v poriadku, keď sa svetlá rozsvecujú už pri najmenšom napätí. Tu som mal sto chutí teba poprosiť o radu, aký veľký odpor použiť, ale chcel som aby prekvapenie bolo dokonalé, tak som ťa nakoniec neoslovil.

      • Samba, tých 390 ohmov je v pohode. 2 led na 12V by mali mať približne tých 360ohmov, ale nakoľko ani tie trafá nie sú presné a môžu presiahnuť 12V, tak si zvolil správne. Aj ja by som použil taký z viacerých dôvodov. Ten rezistor je hlavne na obmedzenie prúdu. Pokeciame o tom osobne v máji, ak budeš chcieť. Ešte raz skvelá práca 🙂

Pridaj komentár