Ďalším modelom z produkcie fi. Plastikom Kolín je vysokostenný vagón rady Vsa. Jedná sa o nákladný vozeň v správe ČSD. Výrobcom tejto rady bola Vagónka Poprad, ktorá ho vyrábala v rokoch 1957 – 1967. Je to štvornápravový vysokostenný nákladný vozeň s konštrukciou spodku i kostry skrine z navzájom zvarených oceľových valcovaných profilov s ložnou dĺžkou 12,08 m, výškou stien 1,855 m a ložnou váhou 50 t. Rám vozňa je vyhotovený ako chrbticový s privarenými čelníkmi a rebrovými priečnikmi. Obklad skrine s dvoma pármi celolisovaných dvojkrídlových dverí je vyhotovený z lisovaného plechu, ktoré sú na kostru navarené.Tento vagón slúžil najmä pre prepravu sypkých hmôt, kusového tovaru a cestných vozidiel. V obrazovej prílohe si môžete pozrieť ako som sa so stavbou tohoto vagónika vysporiadal.
Vysokostenný vagón rady Vsa
Originálne balenie stavebnice od fi. Plastikom Kolín, ktoré sa mi podarilo zohnať pri cestách za modelmi do môjho e-shopu.
Po rozbalení som rozložil všetky diely a skontroloval úplnosť stavebnice. Jednotlivé diely sú odliate v potrebnej farbe už s popismi.
Stavbu som začal stavbou podvozkov. Jednotlivé diely sú odliate s kvalitného čierneho plastu. Súčasťou odliatkov podvozkov sú aj plastové dvojkolia,ktoré sú vhodné len pre statický model do vitrínky, ale nie na jazdenie na koľajisku. Tieto dvojkolia určite na tento vagónik nepoužijem.
Oddelil som masky podvozkov s rámami podvozkov. Rámy (výstuhy) podvozkov som upravil pre použitie kinematík na upevnenie spriahadla. Úprava spočívala v tom, že som modelárskym nožom odstránil polovicu výstuh. Netreba sa toho báť, mám to už na viacerych modeloch odskúšané, že pevnosť podvozkov tým vôbec neutrpí.
Na skvalitnenie jazdných vlastností podvozkov som znovu použil mosadzné sústružené púzdra fi.PEHO. Na vlepenie púzdier postačí lepidlo na plastikové stavebnice.
Po dokonalom zaschnutí lepidla som zlepil kompletné podvozky. Na tomto obrázku je vidieť len polovicu výstuh rámov podvozkov.
Podvozky som potom osadil sústruženými dvojkoliami fi.TILLIG. Hrotové uloženie dvojkolí v kombinácii s mosadznými púzdrami zabezpečilo perfektné jazdné vlastnosti týchto podvozkov.
Po skompletovaní podvozkov som sa pustil do stavby rámu vagóna. Na základnú dosku rámu som nalepil diely na umiestnenie čapov podvozkov a pozdĺžnu výstuhu rámu.
Priečne výstuhy rámov bolo potrebné prispôsobyť na vlepenie. Miesto na vlepenie som určil podľa výstuh na bočniciach korby.
Postupným vlepovaním priečnych výstuh som vytvoril pevný rám vagónika. Ručnou brúskou som upravil miesto na osadenie kinematík.
Kým lepidlo poriadne vytvrdlo, mal som čas pripraviť si kinematiky pre vlepenie na svoje miesto. Úprava spočívala v odstránení jazýčka na prednej časti kinematiky. Tým presne zapadne na miesto.
Na tomto detaile je vidieť, prečo muselo dôjsť k úprave kinematiky. Treba dbať nato, aby jej predný okraj presne „licoval“ s krajom podlahy vagónika. Tým sa zabezpečí presné nalepenie čelníkov.
Čelníky som z planžety odliatych dielov vyrezal modelárskym nožom v ich plnej dĺžke. Pred vlepením na čelá vagónika ich netreba skracovať. Ich presné skrátenie sa urobí až po vlepení bočníc korby.
Pri lepení korby treba byť mimoriadne opatrný a presný. Platí zásada, nikde sa neponáhľať a trpezlivo počkať a pridržiavať jednotlivé diely korby, až kým lepidlo nestvrdne. Našťastie tieto lepidlá na plasty sú dosť kvalitné, takže to tvrdne dosť rýchlo. Ja som začal lepiť skôr bočnice a až potom čelá korby. Čelá korby musia prekrývať bočnice.
Tento detail pekne ukazuje, čo mám na týchto stavebniciach od Plastikomu najradšej. Ich popisy sú pekne zretaľné a čitateľné. :-))
Ako som už spomínal, až po úplnom vytvrdnutí lepidla som prečnievajúce čelníky zarovnal s bočnicami.
Nakoniec som z planžety vyslobodil posledné diely, potrebné k dodetailovaniu celého modelu. Jedná sa brzdové ústrojenstvo a o detaily brzdárskej plošiny.
Na koľajisku vyzerá honosne a bude pekne tvoriť dlhé súpravy otvorených, štvorosých vozňov na prepravu uhlia.
Musím sa priznať, že som fotodokumentoval len stavbu jedného vagónika, ale naraz som ich staval tri kusy. Tak som ich vyfotil spolu, a myslím, že v súprave ešte s ďalšími to bude mať niečo do seba.
Netrvalo dlho a z neďalekého depa si pre túto súpravu prišla „teta Betra“ a odviezla na nakládku čierneho zlata pre potreby závodov, ktoré nám v dobe socializmu budovali mier.
Tento záber z vtáčej perspektívy jasne odhaľuje, že bude v blízkej dobe potrebné zmodelovať aj nejaké náklady, aby sa vagóniky nepremávali po koľajisku, len tak prázdne. Samozrejme skôr ako sa dostanú do prevádzky na koľajisku budú doplnené náklady uhlia a vagóniky tiež prejdú jemným prevádzkovým zašpinením.
5 odpovedí na “Vysokostenný vagón rady Vsa”
No Samba čo si prešiel na plechové vozne?Ale je to pekná práca.postaviť si to sám.
Ahoj HUDI, ani nevieš ako ma prekvapilo, že si späť na mojej stránke. Som tomu rád a ešte radšej som správe, že sa pomaly opäť vraciaš k modelovaniu. Dúfam, že sa už niekedy aj osobne stretneme, a že sa aj s manželkou raz pridáte aj k našim pravidelným stretnutiam.
Čo sa týka plechových vozňov, tak to je úplne jedno či plechové, alebo drevené. Rozhodol som sa, že na koľajisku mi budú jazdiť výhradne mašiny a vozňe v správe „ČSD“. Takže mám pred sebou dosť ťažkú úlohu. Chcem vyskladať približne 12 rôznych súprav ČSD. 🙂
Tak to teda máš.Vozne virábané „ČSD „sa mi vždy páčili.Ja som virastal vedľa Popradskej vagónky takže sov vlaky a vozne videl deno denne.Keď išli nové vozne to bola pekná vôňa.
Pozeral som,že si si kúpil aj klanicový.Tak len skladaj.Ja sa teraz idem hodiť na stavbu mostov.Lampy sú už pripravené.
no je to hezká stavba a ještě hezčí vágony…prohledávám internet ale tyhle stavebnice už nikde nejsou k sehnání, poradil by si mi kde to sehnat?
Ďakujem za pochvalu stavby a vagónika. Tieto stavebnice sa už dnes nevyrábajú, ale stáva sa, že sa niekedy objavujú na burzách a inzerátoch. Ja mám e-shop s bazárovými modelmi a niekedy sa mi stane, že vykúpim od niekoho celú zbierku a tam sa z času na čas nejaká takáto stavebnica objaví.